Notowania

wiadomości
23.10.2014 11:55

Gubernator generalny Kanady rozpoczął wizytę w Polsce

David Johnston przyjeżdża do nas w trudnym dla Kanady momencie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się dziś czterodniowa wizyta w Polsce gubernatora generalnego Kanady Davida Johnstona. Po rozmowie z prezydentem Bronisławem Komorowskim, gubernator spotka się z marszałkami Sejmu i Senatu. Odwiedzi też Kraków.

Po ceremonii oficjalnego powitania polska para prezydencka spotkała się z gubernatorem i jego żoną, później rozpoczęły się rozmowy plenarne. O godz. 11.20 Komorowski i Johnston wystąpią na konferencji prasowej.

Gubernator złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza, a także spotka się ze studentami i kadrą Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Po południu Johnston będzie rozmawiał z marszałkiem Sejmu Radosławem Sikorskim. Wieczorem polska para prezydencka wyda w Pałacu Prezydenckim oficjalny obiad na cześć gubernatora i jego małżonki.

W piątek Johnston spotka się z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Złoży także kwiaty przy pomniku Two Rock Memorial przy ambasadzie Kanady w Warszawie oraz weźmie udział w lunchu z członkami Polsko-Kanadyjskiej Izby Handlowej. Wraz z prezydentem Komorowskim gubernator będzie również uczestniczył w Polsko-Kanadyjskim Panelu Innowacyjności na Giełdzie Papierów Wartościowych.

W sobotę gubernator z małżonką odwiedzi Kraków. Zwiedzi Zamek na Wawelu i weźmie udział w spotkaniu _ Energia i Innowacja: klucz do przyszłości _ na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Słynne skarby wawelskie, takie jak szczerbiec czy arrasy Zygmunta Augusta, znajdowały się przez dwie dekady pod opieką rządu kanadyjskiego. Wróciły do Polski w 1961 r.

W niedzielę Johnston zwiedzi były nazistowski obóz Auschwitz-Birkenau.

W środę w Kanadzie doszło do strzelaniny w parlamencie w Ottawie. Uzbrojony mężczyzna zastrzelił kanadyjskiego żołnierza w pobliżu parlamentu, a następnie wbiegł do budynku, gdzie wywiązała się strzelanina. Po ataku terrorystycznym w Ottawie premier Kanady Stephen Harper wygłosił w środę wieczorem czasu lokalnego orędzie, w którym podkreślił, że _ Kanada nie da się zastraszyć _. Zapowiedział też kontynuację walki z międzynarodowym terroryzmem.

Z kolei w poniedziałek Montrealu zginął żołnierz staranowany samochodem przez mężczyznę, o którym wiadomo, że interesował się radykalną wykładnią islamu. W ataku domniemanego islamisty rannych zostało dwóch żołnierzy kanadyjskich. Sam islamista został zastrzelony przez policję. Nie wiadomo, czy sprawca ataku miał powiązania z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS). Kanada wysyła sześć myśliwców w ramach dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji, która wykonuje naloty na pozycje IS w Iraku. Islamiści zapowiedzieli zemstę wszystkim krajom wspierającym te ataki.

Czytaj więcej w Money.pl
"Polska nie może być karana za osiągnięcia" Prezydent Bronisław Komorowski odniósł się do rozpoczynającego się jutro szczytu UE.
Strzelanina w gmachu parlamentu w Kanadzie Po zaatakowaniu żołnierza, uzbrojony napastnik wbiegł do budynku. Trwa obława, są doniesienia o ofiarach.
Kanada boi się terrorystów. Planują atak? Kanadyjskie służby wywiadowcze wskazały, iż jeden osobnik lub organizacja w Kanadzie lub za granicą ma zamiar i możliwości przeprowadzenia aktu terrorystycznego na terenie Kanady.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz