Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grzegorz Braun odpowie przed sądem

0
Podziel się:

Mówił o "wyprawieniu na tamten świat" dziennikarzy Gazety Wyborczej i TVN.

Grzegorz Braun odpowie przed sądem
(Reporter Poland)

Stołeczna prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie publicznego nawoływania do popełnienia zbrodni przez autora filmów dokumentalnych Grzegorza Brauna. Mówił on o _ wyprawieniu na tamten świat _ dziennikarzy _ Gazety Wyborczej i TVN. _

_ - Kule powinny świstać, a mamy kabaret. Bo kolejny przesąd to wiara w pacyfizm. Wiara, że tu można cokolwiek załatwić, jak nie zostaną w sposób nagły, drastyczny wyprawieni na tamten świat z tuzin redaktorów "Wyborczej" i ze dwa tuziny drugiej gwiazdy śmierci mediów centralnych - TVN. Nie wspominam o etatowych zdrajcach ze starego reżimu [brawa na sali]. Jeśli się nie rozstrzela co dziesiątego, to znaczy: hulaj, dusza, piekła nie ma. Jeżeli nie karze się śmiercią za zdradę, to co? _ - taką wypowiedź Brauna z wrześniowego spotkania dyskusyjnego w prawicowym klubie cytowały media w końcu listopada.

Po postępowaniu sprawdzającym śledztwo w tej sprawie wszczęła już Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście Północ - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura. Postępowanie sprawdzające wszczęto z urzędu po publikacjach mediów.

Prokuratura uzyskała już nagranie dyskusji z klubu oraz nagranie wywiadu Brauna dla Telewizji Polsat. Powołano biegłego z dziedziny fonoskopii co do obu stenogramów. Przesłuchano też jako świadka organizatora dyskusji; planowane są kolejne przesłuchania świadków.

Będący podstawą postępowania artykuł 255 paragraf 2 Kodeksu karnego stanowi: _ Kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 _. Publiczny charakter takiej wypowiedzi zależy m.in. od ustalenia, czy padła ona na spotkaniu, które było ogólnodostępne.

Ślepokura dodał, że ponadto jeszcze we wrześniu Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola wydała postanowienie o przedstawieniu reżyserowi dwóch zarzutów związanych z jego wdarciem się na Cmentarz Powązkowski podczas ekshumacji jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. _ - Postanowienie nie zostało dotychczas ogłoszone, gdyż mężczyzna nie odbiera wezwań i nie przebywa ani w miejscu zameldowania, ani zamieszkania _ - dodał Ślepokura. Zwrócono się o pomoc w tej sprawie do policji we Wrocławiu.

Zarzuty dotyczą uderzenia ręką w przedramię policjanta w celu zmuszenia go do zaniechania czynności służbowej oraz wdarcia się na obszar cmentarza i nieopuszczenia _ ogrodzonego terenu _ na żądanie osób uprawnionych. Grozi za to do trzech lat więzienia.

Braun jest autorem kontrowersyjnych filmów dokumentalnych, m.in. o związkach Lecha Wałęsy z SB i o generale Wojciechu Jaruzelskim. W 2008 r. przegrał proces cywilny, wytoczony mu przed wrocławskim sądem przez znanego językoznawcę prof. Jana Miodka, któremu zarzucił współpracę z SB. Z kolei w 2008 r. warszawski sąd uznał, że Braun nie musi przepraszać Wałęsy za film pt. _ Plusy dodatnie, plusy ujemne _, a Wałęsa Brauna - za określenia, że film - według którego był on TW _ Bolkiem _ - to _ gniot _, a Braun to _ usłużny dziennikarz _.

W 2011 r. Braun mówił na KUL o nieżyjącym już arcybiskupie lubelskim: _ Józef Życiński, jako uczestnik życia publicznego w Polsce, był kłamcą i łajdakiem _. Atak na śp. arcybiskupa Józefa Życińskiego na KUL, noszącym imię Jana Pawła II, jest radykalnym przekroczeniem zasad kultury i prawdy - oświadczyło wtedy prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Zdaniem KEP _ posunięto się do oszczerstwa, które obciąża przede wszystkim sumienie mówiącego, ale także tych, którzy zgadzają się na tego typu wypowiedzi, a nawet je nagłaśniają _.

Czytaj więcej w Money.pl
Ujawniono motywy zabójstwa na Pradze Chodzi o okoliczności zabójstwa Krzysztofa Z., wiceprezesa wydawnictwa Magnum X i eksperta z dziedziny lotnictwa.
USA pomogą w śledztwie smoleńskim? Biały Dom odpowiedział, a nasi politycy już to komentują. - _ Ktoś dostał właśnie w pysk i to w sposób dosyć porządny _- uważa poseł Ruchu Palikota.
Nowe wieści ze śledztwa przeciw Brunonowi K. Według prokuratury nie można wykluczyć rozszerzenia zarzutów chociażby o nielegalne posiadanie broni i przestępstwa terrorystycznego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)