Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gruzja zapewnia Amerykanów: Przywracamy sprawiedliwość

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Gruzji Maja Pandżikidze tłumaczyła szefowej amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton powody niedawnych aresztowań w Gruzji.

Gruzja zapewnia Amerykanów: Przywracamy sprawiedliwość
(miss_rubov/CC/flickr)

Minister spraw zagranicznych Gruzji Maja Pandżikidze zapewniła szefową amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton, że niedawnych aresztowań w Gruzji dokonano w imię _ przywrócenia sprawiedliwości i że wszystko odbędzie się zgodnie z prawem _.

Pandżikidze, która rozmawiała dzień wcześniej w Waszyngtonie z amerykańską sekretarz stanu, powiedziała agencji Associated Press, że dyskutowały też na temat aresztowań i że uwag Clinton w tej sprawie nie odebrała jako silnej krytyki. Dodała, że Gruzja jest gotowa zaprosić obserwatorów międzynarodowych, by monitorowali to, co się dzieje w tej dziedzinie.

Po objęciu władzy wykonawczej przez premiera Bidzinę Iwaniszwilego, którego koalicja wygrała w październiku wybory parlamentarne, w Gruzji doszło do aresztowań wielu byłych wysokich urzędników, m.in. pod zarzutem nadużycia władzy.

Hillary Clinton wyraziła zaniepokojenie tymi aresztowaniami, lecz, jak pisze AP, przyjęła gruzińską minister ciepło i z uznaniem odniosła się do pokojowego przekazania władzy w Tbilisi.

Pandżikidze powiedziała, że polityka zagraniczna Gruzji pozostaje generalnie taka sama jak za rządów partii Micheila Saakaszwilego, chociaż nowy rząd ma zamiar złagodzić napięcia w stosunkach z Rosją. Niemniej stosunki dyplomatyczne, jak powiedziała, nie zostaną wznowione, dopóki Rosja nie zakończy okupacji dwóch gruzińskich regionów separatystycznych, które Moskwa uważa za niepodległe.

Pandżikidze przypomniała, że priorytetem jej kraju pozostaje członkostwo w NATO i że Gruzja ma zamiar utrzymać swój duży kontyngent w Afganistanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten kraj podwoił kontyngent w Afganistanie Gruzja zapewnia, że jej żołnierze będą pełnić służbę w ISAF do końca 2014 roku, a później okażą pomoc afgańskim siłom bezpieczeństwa.
Unia ostrzega przed stosowaniem represji Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton ostrzegła nowe gruzińskie władze przed stosowaniem represji politycznych wobec urzędników państwowych związanych z ekipą prezydenta Micheila Saakaszwilego.
Idą wybory więc premier chce zmieniać prawo Premier jednoznacznie wypowiedział się także na temat jego stosunku do Kremla.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)