Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
iwaniszwili
16.10.2012 15:07

Gruzja po wyborach. Saakaszwili przywrócił obywatelstwo Iwaniszwilemu

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili przywrócił obywatelstwo przywódcy koalicji Gruzińskie Marzenie Bidzinie Iwaniszwilemu, który jest kandydatem na premiera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili przywrócił obywatelstwo przywódcy koalicji Gruzińskie Marzenie Bidzinie Iwaniszwilemu, który jest kandydatem na premiera. Poinformowała o tym rzeczniczka głowy państwa Manana Mandżgaladze.

Powiedziała na briefingu, że prezydent podpisał w tej sprawie stosowny dekret, który wejdzie w życie natychmiast po zrzeczeniu się przez Iwaniszwilego obywatelstwa francuskiego.

Iwaniszwili, którego koalicja Gruzińskie Marzenie wygrała wybory parlamentarne, jest obywatelem Francji, któremu - z powodów formalnych - odebrano obywatelstwo gruzińskie, gdy zaczął karierę polityczną w 2011 roku. Iwaniszwili miał wówczas paszport rosyjski i otrzymał też obywatelstwo francuskie.

Ten gruziński miliarder, który dorobił się w Rosji, zrzekł się rosyjskiego paszportu i obiecywał odesłanie do Paryża francuskiego, gdy Tbilisi wyda mu gruziński. Sąd nie zgodził się na przywrócenie mu obywatelstwa, lecz parlament uchwalił poprawkę, która umożliwiła mu udział w wyborach; zezwala ona obywatelom UE, którzy przez ostatnie pięć lat mieszkali na stałe w Gruzji, tak jak Iwaniszwili, na głosowanie w wyborach.

Iwaniszwili, który uważa, że obywatelstwa gruzińskiego pozbawiono go bezprawnie, zdecydowanie zaprotestował przeciwko, jak to nazwał, psuciu ustawy zasadniczej, czemu dał wyraz na wyborach. Mimo że miał do tego prawo, nie zagłosował w wyborach parlamentarnych, które przyniosły zwycięstwo utworzonej przez niego koalicji Gruzińskie Marzenie.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie tylko u nas dzisiaj manifestują Tysiące sympatyków Saakaszwilego zgromadziły się w Batumi nad Morzem Czarnym, wielu z nich wymachiwało flagami państwowymi, skandując: Misza!, Misza!, co jest zdrobnieniem od Micheil.
Spada poparcie dla miliardera. Kto wygra? Październikowe wybory mogą okazać się jednymi z najważniejszych w najnowszej historii tego kraju.
Ogłosił skład rządu. Gruzja u progu zmian Proponowany skład musi zostać zatwierdzony przez parlament.
Tagi: iwaniszwili, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz