Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gruzja: Minister zdymisjonowany za krytykę władz

0
Podziel się:

Irakli Alasania skrytykował zatrzymanie w minionym tygodniu jednego byłego i czterech obecnych pracowników ministerstwa.

Gruzja: Minister zdymisjonowany za krytykę władz
(miss_rubov/CC/flickr)
bEIMjfNN

Minister obrony Irakli Alasania, którego Reuters nazywa jednym z najbardziej prozachodnich ministrów w gruzińskiej koalicji rządowej, skrytykował wcześniej zatrzymanie w minionym tygodniu jednego byłego i czterech obecnych pracowników ministerstwa, a także postawienie nowych zarzutów oficerom medycznym.

_ Chcę jednoznacznie podkreślić, że jest to jawnie politycznie umotywowane _ - powiedział dziennikarzom Alasania, którego ugrupowanie Nasza Gruzja-Wolni Demokraci wchodzi w skład rządzącej koalicji Gruzińskie Marzenie.

_ To atak na euroatlantycki wybór Gruzji _ - oświadczył Alasania, nawiązując do deklarowanej przez Tbilisi chęci przyłączenia się do NATO i podpisanej w czerwcu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

bEIMjfNP

Premier Garibaszwili nazwał wypowiedź Alasanii _ nieodpowiedzialną _. Jego zdymisjonowanie objaśnił tym, że minister obrony zaczął upolityczniać dochodzenie w sprawie korupcji w swym resorcie.

_ Zamiast wesprzeć jako szef resortu obrony prowadzone przez Prokuraturę Generalną dochodzenie, Irakli Alasania zaczął upolityczniać tę sprawę _ - powiedział premier Gruzji. Po dymisji ministra obrony ustąpienie ze stanowiska zapowiedział jego partyjny kolega, minister stanu ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Aleksi Petriaszwili.

Zachód wiele razy wyrażał zaniepokojenie tym, że rząd koalicji Gruzińskie Marzenie miliardera Bidziny Iwaniszwilego wybiórczo stosuje prawo i prześladuje swych politycznych oponentów.

Przedstawiciele resortu obrony zostali oskarżeni o roztrwonienie w ubiegłym roku ponad 4 mln lari (2,3 mln dolarów) w jakoby fikcyjnym przetargu na ułożenie kabli światłowodowych. Obrona twierdzi, że jej klienci nie przyznają się do winy i zamierzają złożyć apelację ws. zatrzymania.

bEIMjfNV

Premier powiedział, że Alasanię na stanowisku ministra obrony zastąpi Mindia Janelidze - bliski współpracownik Garibaszwilego, szef rady bezpieczeństwa państwowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Informatyzacja urzędów. PiS żąda wyjaśnień Gazeta Polska napisała, że spółka Unizeto, której prezesem jest Andrzej Bendiga-Wielowiejski, od 2007 r. konsul honorowy Federacji Rosyjskiej, zdobyła we wrześniu 2014 r. kontrakt na obsługę systemów informatycznych dla KRUS-u.
Żandarmeria bada sprawę sprzedaży rakiet Trwa także pilna kontrola MON w Agencji Mienia Wojskowego i jednostkach oraz instytucjach wojskowych. Śledztwo prowadzi też Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
Afera z polską bronią. Jest reakcja ministra obrony Chodzi o przetarg, podczas którego można było kupić 153 rakiety Strzała-2M.
bEIMjfOq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)