Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gruzja: Były szef ministerstwa obrony oskarżony o torturowanie

0
Podziel się:

Były szef więziennictwa nie był obecny na ogłoszeniu wyroku. Wcześniej odrzucał oskarżenia, oceniając je jako element prześladowań politycznych.

Gruzja: Były szef ministerstwa obrony oskarżony o torturowanie
(Wikipedia / domena publiczna)
bECLlJvV

Były minister obrony Gruzji i szef więziennictwa Baczo Achalaia został skazany na łącznie 7,5 roku więzienia - podał portal Civil.ge. Achalaia odpowiadał w dwóch odrębnych sprawach; w pierwszej sąd uznał go za winnego nieludzkiego traktowania więźniów.

W drugiej sprawie Achalaia był oskarżony o nadużycie władzy z powodu roli, jaką miał odegrać wobec czterech oficerów MSW skazanych w 2006 roku w głośnej sprawie zabójstwa Sandra Girgwlianiego. Ówczesny szef więziennictwa miał im zapewnić specjalne warunki odbywania kary i sprawić, że była ona czystą formalnością.

Zarzut tortur również dotyczył wydarzeń z 2006 roku. Prokurator twierdził, że Achalaia pobił sześciu więźniów i traktował ich w nieludzki sposób.

bECLlJvX

Były szef więziennictwa nie był obecny na ogłoszeniu wyroku. Wcześniej odrzucał oskarżenia, oceniając je jako element prześladowań politycznych. Adwokaci Achalai twierdzili, że sprawa przeciwko niemu jest sfabrykowana i że na sąd wywierano presję.

Achalaia został zatrzymany w listopadzie 2012 roku i od tego czasu stanął kilkakrotnie przed sądem. Pod koniec października zeszłego roku sąd uznał go za winnego w sprawie dotyczącej nieludzkiego traktowania więźniów i zamieszek w więzieniu w 2006 roku. Polityk został skazany na 3 lata i 9 miesięcy więzienia, ale krótko potem ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta Micheila Saakaszwilego.

W lutym br. wysunięto wobec niego dodatkowe zarzuty, dotyczące organizowania przypadków znęcania się nad więźniami w 2011 roku, gdy był ministrem obrony.

Achalaia jest jednym z kilkudziesięciu związanych z Saakaszwilim urzędników i polityków, przeciwko którym wytoczono oskarżenia po tym, gdy władzę w Gruzji utraciła partia Saakaszwilego - Zjednoczony Ruch Narodowy.

bECLlJwd
Czytaj więcej w Money.pl
Więzienie dla byłego premiera i szefa MSW Były premier i szef MSW Gruzji Wano Merabiszwili został skazany na trzy lata więzienia; sąd w Tbilisi uznał go za winnego nadużycia władzy oraz oszustw w głośnej sprawie zabójstwa z 2006 r.
Gruzja przestrzega Moskwę. Poszło o... Według rosyjskich mediów do parlamentu Abchazji trafiła umowa o współpracy i integracji, która przewiduje utworzenie wspólnego zgrupowania sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej i Abchazji.
Nardy - gra, która budzi wielkie emocje W Kazachstanie, Gruzji, Azerbejdżanie, Armenii, czy Iranie grających można spotkać niemal wszędzie, a plansze są tak charakterystyczne, że trudno ich nie zauważyć.
bECLlJwy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)