Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
28.09.2013 10:14

Grecja: Lider Złotej Jutrzenki zatrzymany

Nikolaos Michaloliakos został zatrzymany pod zarzutem tworzenia organizacji przestępczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Nikolaos Michaloliakos został zatrzymany pod zarzutem tworzenia organizacji przestępczej - podała policja. Zatrzymano też co najmniej jednego deputowanego partii - rzecznika Iliasa Kasidiarisa.

Oczekiwanych jest więcej zatrzymań, ponieważ Sąd Najwyższy wystawił nakazy aresztowania jeszcze co najmniej pięciu innych deputowanych Złotej Jutrzenki oraz ok. 30 członków - sprecyzowały anonimowo źródła policyjne.

_ Demokracja ma sposoby, by się bronić _ - powiedział krótko po informacji o zatrzymaniu polityków rzecznik greckiego rządu Simos Kedikoglu. Jak zwracają uwagę agencje, to pierwszy od 1974 roku przypadek aresztowania w Grecji deputowanych zasiadających w parlamencie.

Grecją wstrząsnęło w ubiegłym tygodniu zabójstwo 34-letniego antyrasistowskiego rapera Pawlosa Fyssasa, którego dokonał sympatyk Złotej Jutrzenki. 21 września za zabójstwo przed sądem w Atenach stanął działacz ugrupowania Jorgos Rupakias. Choć partia twierdzi, że nie ma nic wspólnego z zabójstwem, greckie media i blogerzy opublikowali w sieci zdjęcia napastnika, przedstawiające go na licznych imprezach organizowanych przez Złotą Jutrzenkę; na jednym z nich obejmuje posła tej partii.

W ostatnich dniach informowano o przeszukaniach biur partii przez policję oraz zatrzymaniach jej członków. W związku z tymi działaniami policji Michaloliakos zagroził w czwartek wieczorem wycofaniem posłów Złotej Jutrzenki z parlamentu. Ugrupowanie ma 18 posłów i ich odejście mogłoby pociągnąć za sobą nowe wybory.

Złota Jutrzenka, która przez długi czas była niewielkim, marginalnym ugrupowaniem, w zeszłorocznych wyborach bardzo się umocniła, zajmując piąte miejsce z 7 procentami głosów. Wzrost swych wpływów zawdzięczała radykalizującym się nastrojom społeczeństwa, które coraz dotkliwiej odczuwa cięcia oszczędnościowe narzucone Grecji przez MFW i UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecy mają dość neonazistów. To ich bunt Akcja jest połączona z manifestacjami przeciwko neonazistowskiej partii Złota Jutrzenka.
Spada poparcie neofaszystów. Po zabójstwie Zabójcą, który przyznał się do winy i stanął w sobotę przed sądem, jest członek Złotej Jutrzenki, Jorgos Rupakias.
Grecja wyciąga ciężką artylerię do walki z... To reakcja na narastające akty przemocy, których dopuszczają się neonaziści.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz