Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grecja: Lider Złotej Jutrzenki zatrzymany

0
Podziel się:

Nikolaos Michaloliakos został zatrzymany pod zarzutem tworzenia organizacji przestępczej.

Grecja: Lider Złotej Jutrzenki zatrzymany
(PAP/EPA)

Nikolaos Michaloliakos został zatrzymany pod zarzutem tworzenia organizacji przestępczej - podała policja. Zatrzymano też co najmniej jednego deputowanego partii - rzecznika Iliasa Kasidiarisa.

Oczekiwanych jest więcej zatrzymań, ponieważ Sąd Najwyższy wystawił nakazy aresztowania jeszcze co najmniej pięciu innych deputowanych Złotej Jutrzenki oraz ok. 30 członków - sprecyzowały anonimowo źródła policyjne.

_ Demokracja ma sposoby, by się bronić _ - powiedział krótko po informacji o zatrzymaniu polityków rzecznik greckiego rządu Simos Kedikoglu. Jak zwracają uwagę agencje, to pierwszy od 1974 roku przypadek aresztowania w Grecji deputowanych zasiadających w parlamencie.

Grecją wstrząsnęło w ubiegłym tygodniu zabójstwo 34-letniego antyrasistowskiego rapera Pawlosa Fyssasa, którego dokonał sympatyk Złotej Jutrzenki. 21 września za zabójstwo przed sądem w Atenach stanął działacz ugrupowania Jorgos Rupakias. Choć partia twierdzi, że nie ma nic wspólnego z zabójstwem, greckie media i blogerzy opublikowali w sieci zdjęcia napastnika, przedstawiające go na licznych imprezach organizowanych przez Złotą Jutrzenkę; na jednym z nich obejmuje posła tej partii.

W ostatnich dniach informowano o przeszukaniach biur partii przez policję oraz zatrzymaniach jej członków. W związku z tymi działaniami policji Michaloliakos zagroził w czwartek wieczorem wycofaniem posłów Złotej Jutrzenki z parlamentu. Ugrupowanie ma 18 posłów i ich odejście mogłoby pociągnąć za sobą nowe wybory.

Złota Jutrzenka, która przez długi czas była niewielkim, marginalnym ugrupowaniem, w zeszłorocznych wyborach bardzo się umocniła, zajmując piąte miejsce z 7 procentami głosów. Wzrost swych wpływów zawdzięczała radykalizującym się nastrojom społeczeństwa, które coraz dotkliwiej odczuwa cięcia oszczędnościowe narzucone Grecji przez MFW i UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecy mają dość neonazistów. To ich bunt Akcja jest połączona z manifestacjami przeciwko neonazistowskiej partii Złota Jutrzenka.
Spada poparcie neofaszystów. Po zabójstwie Zabójcą, który przyznał się do winy i stanął w sobotę przed sądem, jest członek Złotej Jutrzenki, Jorgos Rupakias.
Grecja wyciąga ciężką artylerię do walki z... To reakcja na narastające akty przemocy, których dopuszczają się neonaziści.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)