Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Graś: nabrałem dystansu ws. komisji śledczej ds. Macierewicza

0
Podziel się:

Polityk Platformy obawia się niepotrzebnego spektaklu. Dotychczas Graś był jednoznacznym zwolennikiem tej inicjatywy.

Graś: nabrałem dystansu ws. komisji śledczej ds. Macierewicza
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Paweł Graś (PO) powiedział, że _ nabrał trochę dystansu _ wobec pomysłu powołania komisji śledczej ds. działań Antoniego Macierewicza, bo obawia się _ niepotrzebnego spektaklu _. Dotychczas Graś był jednoznacznym zwolennikiem tej inicjatywy.

_ - Byłem przez jakiś czas zdecydowany i uważałem za oczywiste, że ta komisja powinna powstać. Teraz po rozmowach, również z premierem, nabrałem trochę dystansu _ - powiedział Graś w poniedziałek w TOK FM.

Jak przypomniał, sceptyczny w tej sprawie jest premier Donald Tusk. _ Obawiamy się tego, co jest polską specyfiką, jeśli chodzi o komisje śledcze, że to się przerodzi w kolejny niepotrzebny spektakl. Ale z drugiej strony premier i inni członkowie władz PO zdają sobie sprawę, że sytuacja powinna w jakiś sposób zostać wyjaśniona _ - powiedział sekretarz generalny PO.

Jak mówił, decyzja czy Platforma poprze wniosek o powołanie komisji śledczej powinna zapaść wkrótce. _ Rozmawiamy o tym, zbieramy wszystkie za i przeciw. (...) Potrzebujemy czasu na analizę prawną tej sytuacji _ - powiedział Graś.

Ocenił jednocześnie, że _ trochę to wygląda dziwnie, że z jednej strony wyroki sądów uniewinniają ludzi od oskarżeń, które pojawiły się w raporcie, a z drugiej strony okazuje się, że raport nie jest dokumentem państwowym, że Macierewicz nie był funkcjonariuszem państwowym _. _ Tutaj coś nie gra. Niezależnie od działalności Macierewicza to powinno zostać wyjaśnione _ - wskazał Graś.

Według informacji z władz partii Platforma przygotowała wstępny wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie działalności Macierewicza, ale nie zdecydowała jeszcze, czy go złożyć, poprzeć wniosek Twojego Ruchu, czy też opowiedzieć się przeciwko powołaniu komisji śledczej. Wniosek TR o powołanie komisji śledczej ds. działań Antoniego Macierewicza, jako wiceszefa MON i szefa SKW popiera SLD; przeciw są PiS i SP; PSL nie ma jeszcze stanowiska.

Zgodnie z propozycją TR komisja śledcza miałaby zbadać okoliczności, jakie towarzyszyły powstaniu projektu ustawy o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych i weryfikacji ich kadr oraz stworzeniu i publikacji raportu z weryfikacji WSI (tzw. raportu Macierewicza), a także samej weryfikacji kadr WSI przez Komisję Weryfikacyjną w okresie 21 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2008 r.; komisja miałaby też zbadać skutki tych działań.

21 lipca 2006 r. Macierewicz został mianowany wiceministrem obrony, szefem Komisji Weryfikacyjnej ds. WSI i pełnomocnikiem ds. tworzenia służby kontrwywiadu wojskowego, a 30 czerwca 2008 r. Komisja Weryfikacyjna zakończyła działalność. Ponadto komisja śledcza miałaby zbadać przyczyny umorzenia pod koniec 2013 r. śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie w sprawie nieprawidłowości przy tworzeniu raportu z weryfikacji WSI z 2007 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Macierewicz oskarżony o szpiegostwo Poseł Twojego Ruchu złoży wniosek o powołanie w Sejmie zespołu parlamentarnego do zbadania działań wiceszefa PiS w związku z likwidacją Wojskowych Służb Informacyjnych.
Macierewicz o matactwach prokuratury Szef parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej uważa, że bez wyjaśnienia losów próbek pobranych jesienią 2012 roku z foteli samolotu Tu-154M, będą powracać _ podejrzenia matactwa _ ze strony prokuratury wojskowej.
"Antoni Macierewicz zasłużył na galery" Odszkodowania, zadośćuczynienia i publikacja przeprosin w prasie z tytułu weryfikacji WSI kosztowało ministerstwo obrony około miliona 200 tysięcy złotych.
PiS straszy nową "smoleńską" komisją Jarosław Sellin zapowiedział, że komisja powstanie jeśli PiS wygra wybory. Tymczasem Rosjanie przekazali ważne dokumenty.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)