Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Granica Chin kolejnym punktem zapalnym świata?

0
Podziel się:

Wiceszef Sztabu Generalnego chińskiej Armii oskarżył Stany Zjednoczone i Japonię o podejmowanie prowokacyjnych działań wymierzonych w Pekin.

Granica Chin kolejnym punktem zapalnym świata?
(AP/Kyodo/Fotolink/East News)
bECgzoCZ

Podczas międzynarodowej konferencji w Singapurze wiceszef Sztabu Generalnego chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej generał Wang Guanzhong oskarżył Stany Zjednoczone i Japonię o podejmowanie _ prowokacyjnych działań _ wymierzonych w Pekin.

Generał Wang podczas swojego wystąpienia na konferencji dotyczącej bezpieczeństwa określił wcześniejsze wypowiedzi amerykańskiego ministra obrony Chucka Hagela i japońskiego premiera Shinzo Abego jako _ niekonstruktywne _. _ Oni (USA i Japonia) koordynują swoje działania. Wspierają się i nawzajem zachęcają. (...) Wykorzystali też fakt, że na konferencji przemawiali pierwsi, do podjęcia działań prowokacyjnych i wymierzonych w Chiny _ - mówił Wang.

Wczoraj podczas swojego wystąpienia na konferencji w Singapurze minister obrony USA Chuck Hagel oświadczył, że roszczenia terytorialne Chin destabilizują region. Podkreślił, że Stany Zjednoczone _ nie będą przymykały oczu _, gdy państwa takie jak Chiny próbują ograniczyć żeglugę lub ignorują międzynarodowe reguły i standardy.

bECgzoDb

_ W ostatnich miesiącach Chiny podjęły działania jednostronne, destabilizujące na Morzu Wschodniochińskim _ - powiedział Hagel. Natomiast w piątek premier Japonii zapewnił takie kraje jak Wietnam i Filipiny o wsparciu ze strony Tokio w ich sporach z Chinami w sprawie Morza Południowochińskiego. Abe zapewnił jednocześnie, że jego kraj opowiada się za pokojowym rozwiązywaniem sporów, a państwa Azji i Pacyfiku powinny postępować zgodnie z prawem międzynarodowym.

Po incydencie, kiedy chińskie myśliwce przeleciały nad Morzem Wschodniochińskim niebezpiecznie blisko japońskich samolotów wojskowych, departament stanu w Waszyngtonie skierował do Chin ostrzeżenie. Wcześniej przedstawiciele władz USA wyrazili zaniepokojenie decyzją Pekinu o ulokowaniu platformy wiertniczej w części Morza Południowochińskiego, do której roszczenia zgłasza także Wietnam. Krok ten wywołał serię starć na wodach wokół platformy i doprowadził do zatopienia wietnamskiego kutra rybackiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Japońskie myśliwce przeciwko chińskim Pekin i Tokio oskarżają się wzajemnie w związku z incydentem na Morzu Wschodniochińskim.
Japonia i Wietnam wspólnie przeciw Chinom Japoński minister obrony Itsunori Onodera i szef resortu obrony Wietnamu generał Phung Quang Thanh porozumieli się w niedzielę w Singapurze w sprawie zacieśniania współpracy wojskowej.
"Chiny destabilizują region". Pekin odpowiada Na odpowiedź władz w Pekinie nie trzeba było długo czekać. Uznano, że wysoki przedstawiciel amerykańskich władz grozi Państwu Środka.
bECgzoDC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)