Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grabarczyk do Polonii: nie jesteście tu gośćmi, jesteście u siebie

0
Podziel się:

W piątek w Warszawie trwa IV Zjazd Polonii. W jego ramach po południu rozpoczęły się obrady Sejmu Polonijnego w sali plenarnej Sejmu.

Grabarczyk do Polonii: nie jesteście tu gośćmi, jesteście u siebie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bESJyPzF

Choć dziś mieszkacie we wszystkich niemal zakątkach Ziemi, to jesteście u siebie, tu jest wasza ojczyzna - mówił do zgromadzonych w piątek w Sejmie przedstawicieli Polonii wicemarszałek Cezary Grabarczyk. Otworzył on obrady Sejmu Polonijnego.

W piątek w Warszawie trwa IV Zjazd Polonii. W jego ramach po południu rozpoczęły się obrady Sejmu Polonijnego w sali plenarnej Sejmu. Jego uczestnicy na początku odśpiewali hymn Polski.

_ - Choć dziś mieszkacie we wszystkich niemal zakątkach Ziemi, to przecież nie jesteście tu gośćmi, jesteście u siebie. Tu jest wasza ojczyzna, nie tylko z racji waszych korzeni, ale przede wszystkim z własnego wyboru, wyboru serca _ - powiedział wicemarszałek Sejmu, otwierając obrady. Zaznaczył, że Sejm jest symbolem wolnej, demokratycznej, suwerennej i niepodległej Polski.

bESJyPzH

Grabarczyk przywołał słowa Ignacego Jana Paderewskiego: _ Polska jest ojczyzną wszystkich Polaków _. _ I wasza obecność na tej sali, w poselskich ławach, jest tego świadectwem, symbolem łączności Polonii i Polaków z zagranicy z ojczyzną. Witamy w domu _ - mówił.

Wzywał także, by pamiętać - jak mówił - o słowach Paderewskiego: _ Polska będzie mała, jeśli wy będziecie mali, Polska może być wielka, jeżeli serca wasze potrafią zdobyć się na wielkość _.

Zacytował również słowa Jana Pawła II wypowiedziane - jak mówił - wiele lat temu, ale _ wciąż zachowujące sens i aktualność _. _ Nie można o was myśleć, wychodząc od pojęcia "emigracja", trzeba myśleć, wychodząc od rzeczywistości "ojczyzna". Skąd ta siła wewnętrzna polskiej emigracji? Źródeł jej trzeba szukać nad Wisłą, w wierze Polaków i ich kulturze, jest ona wyrazem człowieka. (...) Winniśmy czuć się zawsze jedną wspólnotą, niezależnie od tego, gdzie są nasze domy i miejsca pracy. Dlatego tak ważne jest, by czuć się Polakiem, mieć świadomość polskich korzeni, które sięgają tysiąca lat, a czerpią swą siłę z chrześcijańskiej wiary, europejskiej kultury _ - mówił Grabarczyk.

_ Rzeczpospolita pamięta, jak wiele synów i córek mieszka poza krajem i obdarza ich równą miłością i szacunkiem. I my o niej pamiętajmy, myślmy o Polsce, dbajmy o nią wszędzie, gdzie jesteśmy, chrońmy i pielęgnujmy polskość, promujmy Polskę w krajach swego zamieszkania _ - apelował.

bESJyPzN
Czytaj więcej o sytuacji Polonii w Money.pl
Senatorowie wydadzą na to 2,5 mln złotych Senacka komisja emigracji i łączności z Polakami za granicą pozytywnie zaopiniowała dzisiaj projekt budżetu Kancelarii Senatu na 2013 r. w części dotyczącej wydatków związanych z opieką nad Polonią.
Kłócą się o Polaków. Stawką są miliony Pod koniec stycznia Sejm uchwalił budżet na 2012 rok, zgodnie z którym 65,6 mln zł na współpracę z Polonią zostało przeniesione z Kancelarii Senatu do MSZ.
MSZ chce wspierać powroty do Polski. Ma plan Do 20 września potrwają konsultacje w sprawie przygotowanego przez MSZ planu współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2013 roku.
bESJyPAi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)