Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grabarczyk kończy wojnę z prokuraturą

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwość chce wzmocnić kompetencje prokuratora generalnego i dać mu więcej uprawnień.

Grabarczyk kończy wojnę z prokuraturą
(PAP/Paweł Supernak)

Minister sprawiedliwość Cezary Grabarczyk chce wzmocnić kompetencje prokuratora generalnego i dać mu więcej uprawnień. Według niego nie można reformować procedury karnej w konflikcie z prokuraturą.

_ - Od początku uważałem, że nie można reformować procedury karnej w konflikcie z prokuraturą. Prokurator jest jednym z głównych aktorów postępowania karnego, to on będzie musiał wywieść przed sądem akt oskarżenia i udowodnić, że są istotne, twarde dowody popierające ten akt _ - powiedział Grabarczyk w TVP Info.

Dodał, że nie chciał podtrzymywać sporu między ministrem sprawiedliwości a prokuratorem generalnym, w ogóle prokuraturą. _ Jeśli zapadła decyzja o rozdziale prokuratury od sfery polityki musimy być konsekwentni _ - podkreślił.

Grabarczyk poinformował, że nad kształtem nowej ustawy o prokuraturze resort będzie pracować wspólnie z prokuraturą; by nowe rozwiązania były optymalne. Zapowiedział więcej kompetencji i więcej uprawnień dla prokuratora generalnego.

_ Prokuratura, która uzyskuje niezależność, nie może być wyobcowana z systemu organów państwowych, ale musi zachować niezależność:, dlatego nie chcemy, by tu wpływ miał minister sprawiedliwości i jestem jak najdalej od takich pomysłów, które gdzieś tam pobrzmiewają, że jak ktoś wróci do władzy, to całą reformę cofnie. Chcemy to utrzymać, ba, wzmocnić _ - powiedział minister.

Dodał, że sprawozdanie z działalności prokuratora generalnego byłoby przyjmowane przed Sejmem; do rozpatrzenia jest kwestia, czy mógłby go odwoływać parlament. _ Będziemy zastanawiali się na skutkami. Nie chcę iść za daleko w deklaracjach, szukamy optymalnego wariantu. Mocny prokurator generalny, ale także kontrola, nadzór sprawowany przez Sejm _ - zaznaczył.

Grabarczyk powiedział też, że wiceminister Michał Królikowski nie otrzymał jeszcze na piśmie odwołania. Dodał, że rozmawiał z jedną osobą, która mogłaby go zastąpić na stanowisku i która ma przygotowanie prokuratorskie. _ Po rozmowie z panem ministrem Królikowskim, podczas której ustaliliśmy, że nie będziemy dalej współpracować i po przegłosowaniu wotum zaufania dla rządu, rozmawiałem z jednym z kandydatów na funkcję zastępcy. Otrzymałem akceptację _ - dodał. Powiedział, że nie była to prof. Monika Płatek, na temat której spekulowały media.

Czytaj więcej w Money.pl
Reforma Gowina cofnięta? Grabarczyk decyduje Na początku zeszłego roku 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i przekształconych w wydziały zamiejscowe innych, większych, najczęściej sąsiednich.
Prokuratura sprawdza zmiany w podatkach Przepisy miały zapobiec wyprowadzaniu przez spółki-córki koncernów działających w Polsce pieniędzy do rajów podatkowych.
Kto zastąpi kontrowersyjnego wiceministra? Szef resortu sprawiedliwości Cezary Grabarczyk ma już kandydata, ale musi go jeszcze zatwierdzić Ewa Kopacz.
Wyłudzenia VAT. 71 "słupów" oskarżonych W sumie wystawiono 14,5 tys. faktur za rzekome usługi telekomunikacyjne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)