Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gowin: Zwrócimy pieniądze kobiecie, której konto omyłkowo zajął komornik

0
Podziel się:

W majestacie prawa obrabowano z dorobku życia, tak trzeba to powiedzieć, osobę w dodatku ciężko chorą.

Gowin: Zwrócimy pieniądze kobiecie, której konto omyłkowo zajął komornik
(Piotr Charchula/Reporter)
bEKpvOqd

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zdecydował, że to ministerstwo sprawiedliwości zwróci pieniądze kobiecie, której konto omyłkowo zajął komornik. Straciła ona prawie 30 tys. zł. Resort będzie potem dochodził tej sumy w sądzie od komornika.

- _ Podjąłem decyzję o tym, żeby przejąć na siebie, na Ministerstwo Sprawiedliwości zobowiązania wobec pani Danuty i w najbliższych dniach Ministerstwo Sprawiedliwości zwróci jej te pieniądze, a następnie będzie dochodzić tych pieniędzy na drodze sądowej od komornika. Chcę też przypomnieć, że podjąłem decyzję o zawieszeniu tego komornika w czynnościach _ - powiedział Gowin w TVN24.

- _ To jest prawie 30 tysięcy i niesłychanie bulwersujący fakt, w majestacie prawa obrabowano z dorobku życia, tak trzeba to powiedzieć, osobę w dodatku ciężko chorą _ - dodał.

bEKpvOqf

Wczoraj minister sprawiedliwości podjął decyzję o zawieszeniu w czynnościach komornika przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia Ryszarda M., który usłyszał zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych. Postępowanie karne przeciwko komornikowi prowadzi Prokuratura Rejonowa w Sochaczewie. Ryszard M. będzie zawieszony w swoich czynnościach do czasu wyjaśnienia sprawy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/169/m243369.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/gowin;zawiesil;komornika;ktory;zajal;konto;niewlasciwej;osobie,23,0,1238039.html) *Minister ukarał komornika. Zobacz, za co * Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zawiesił dzisiaj w czynnościach komornika przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia Ryszarda M. - _ Najbardziej poruszające było to, że wszyscy umyli ręce: umył ręce sam komornik, umyła ręce Krajowa Rada Komorników, na początku umyła ręce prokuratura, no i wreszcie, niestety, przykro mi to powiedzieć, umył ręce sąd, który stwierdził, że wszystko było w zgodzie z przepisami, że ta pani nie ma pieniędzy, to może dochodzić na drodze powództwa cywilnego, pewnie za półtora roku, za rok, odzyskałaby te pieniądze _ - powiedział w TVN24 Gowin. - _ Państwo nie może tolerować takiej sytuacji
_ - zaznaczył.

W ostatnich dniach media opisywały przypadek Danuty Bińkowskiej z Sochaczewa, której komornik przez pomyłkę _ wyczyścił _ konto ze wszystkich oszczędności, łącznie z comiesięczną emeryturą. Było to niemal 28 tys. złotych. W tym przypadku komornik wyegzekwował pieniądze od kobiety noszącej takie samo imię i nazwisko, i mieszkającej w tym samym mieście, ale na innej ulicy niż osoba, która zaciągnęła dług.

Według _ Naszego Dziennika _ wszystkie zawiadomienia o wszczęciu egzekucji były wysyłane na adres faktycznej dłużniczki. Tymczasem okradziona z oszczędności kobieta dowiedziała się o zajęciu jej pieniędzy z konta, gdy próbowała zapłacić w banku comiesięczne rachunki. Pani Bińkowska ustaliła więc dane komornika, który natychmiast wskazał, że winny jest pełnomocnik ustanowiony wierzyciela. Jak się okazało, adwokat w celu wyegzekwowania pieniędzy podał komornikowi fałszywe dane. Dostarczył mu numery PESEL dłużników, a także wyciąg z ksiąg wieczystych z zakreślonymi PESEL-ami dłużników. Tam numery się nie zgadzały, ale nikt tego nie zweryfikował - napisał _ NDz _.

bEKpvOql
Czytaj więcej w Money.pl
Będą zmiany w egzekucjach komorniczych? Posłowie PiS zapowiedzieli, że złożą projekt ustawy, który zobowiąże sądy, aby w wyrokach w sprawie egzekucji komorniczych publikowały takie dane, jak PESEL czy numer KRS.
Lawina komorniczych egzekucji. Idą w miliony To efekt zmian prawa, ale też lekkomyślności zadłużających się. Zobacz, kto najczęściej staje się celem dla komorników.
Komornicy poradzą... jak uniknąć eksmisji - _ Osoby zagrożone eksmisją powinny zwracać się do sądu _ - radzą komornicy i organizują dni otwarte.
bEKpvOqG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)