Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jarosław Gowin
11.01.2012 10:55

Gowin zapowiedział reformę sądownictwa

Minister sprawiedliwości chce też przeprowadzić nowelizację kodeksu karnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin (na zdjęciu) zapowiedział reformę sądownictwa i nowelizację kodeksu karnego. Ma ona usprawnić polski wymiar sprawiedliwości. Trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Minister stwierdził tez, że nie widzi powodu dla utrzymywania odrębnej prokuratury wojskowej. *

Aktualizacja: 12.35

Jarosław Gowin zapowiedział na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości, że będzie chciał, by procesy w Polsce trwały o 1/3 krócej. Temu ma służyć restrukturyzacja sądów. Te w mniejszych miastach mają być przekształcone w filie sądów w dużych miastach. Sędziowie z sądów mniej obciążonych sprawach będą mogli prowadzić rozprawy także w sądach o większym obciążeniu. Sędziowie mają być odciążeni od obowiązków administracyjnych, kosztem administracji sądowej i referendarzy.

Minister sprawiedliwości chce też zreformować sądownictwo wojskowe. Jak tłumaczył, taką reformę uzasadnia stosunkowo niewielkie obłożenie wojskowych sądów. W pierwszym półroczu 2011 do wojskowych sądów garnizonowych wpływało średnio 8 spraw na jednego sędziego, a do sądów powszechnych rejonowych - średnio 83.

Polityk PO zapowiedział też rozpoczęcie prac nad głęboką nowelizacją kodeksu karnego. Ma ona być gotowa do końca roku. Jarosław Gowin mówił, że w obecnym kodeksie wiele przepisów jest zadziwiających. W tym kontekście wymienił to, że z mocy tego kodeksu w więzieniach siedzi 4,5 tysiąca osób skazanych za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwym, a równocześnie 30 tysięcy skazanych oczekuje na wykonanie wyroku.

Szef resortu sprawiedliwości zapowiedział też między innymi nowelizację kodeksu postępowania karnego i zrównanie uprawnień adwokatów i radców prawnych.

Los prokuratury wojskowej przesądzony?- _ Nie widzę powodu, dla którego prokuratura wojskowa miałaby zachować odrębność od prokuratury cywilnej _ - stwierdził Jarosław Gowin jeszcze przed posiedzeniem komisji. Dodał, że wydziały wojskowe winny funkcjonować w ramach cywilnych prokuratur.

Minister zaznaczył, że włączenie prokuratury wojskowej w struktury cywilne jest rozwiązaniem zasadnym _ z punku widzenia efektywności prac tej prokuratury, jak i standardów państwa prawa _. _ Dużym osiągnięciem jest wprowadzenie cywilnej kontroli nad wojskiem, pozostał do wykonania ostatni krok _ - mówił. Dodał, że sytuacja w prokuraturze dojrzała do rozwiązań systemowych. - _ Widzę też potrzebę decyzji personalnych _ - dodał. Nie odniósł się jednak do konkretnych osób.

Gowin na posiedzeniu komisji powiedział, że ostateczne decyzje w sprawie prokuratury będą należały do premiera Donalda Tuska i rządu, on natomiast przedstawi swoje rekomendacje. Pierwszy dowie się o nich premier - mówił Gowin.

Zaznaczył też, że rozdzielenie urzędu ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego uważa za słuszny kierunek. - _ Natomiast niewątpliwie te wydarzenia, które mają ostatnio miejsce, są dowodem, że potrzebne są refleksje nad rozwiązaniami szczegółowymi _ - powiedział Gowin. Powtórzył, że będzie rekomendował włączenie prokuratury wojskowej do cywilnej.

Odnosząc się do kwestii sądownictwa wojskowego, Gowin powiedział, że planowana jest głęboka reforma tego sądownictwa. - _ W mojej ocenie sądy wojskowe powinny funkcjonować tylko w czasach wojny, w czasach pokoju powinny być częścią sądownictwa powszechnego _ - zaznaczył Gowin.

Od kilku lat toczy się dyskusja prawników na temat potrzeby odrębnego powszechnego i wojskowego wymiaru sprawiedliwości oraz ustroju prokuratury wojskowej. W przedstawionym niedawno planie prac rządu na bieżący rok znalazła się zapowiedź przygotowania w drugim kwartale roku założeń do projektu ustawy o sądach wojskowych. Projekt ma dotyczyć nowego modelu sądownictwa wojskowego i jednocześnie zakładać likwidację prokuratury wojskowej, czyli Naczelnej Prokuratury Wojskowej i podległych jej jednostek.

Odnosząc się do wydarzeń z przedwczoraj, gdy prokurator wojskowy płk Mikołaj Przybył postrzelił się w przerwie konferencji prasowej, Gowin powiedział, że _ potencjalni samobójcy zachowują się kompletnie inaczej niż płk Przybył _. - _ W mojej ocenie mieliśmy do czynienia z aktem samookaleczenia _ - dodał. Tragedia ta wywołała dyskusję o prokuraturze wojskowej.

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział wczoraj, że zwróci się do rządu i parlamentu o jak najszybsze określenie docelowego modelu prokuratury. Prezydent uważa, że problemem do rozstrzygnięcia jest, czy reforma - w wyniku której oddzielnie działają resort sprawiedliwości i Prokuratura Generalna - poszła za blisko, czy za daleko, czy też należy ją pogłębić, czy się cofnąć. Według Komorowskiego istotnym źródłem narastających zjawisk negatywnych w prokuraturze jest brak jej docelowego modelu ustrojowego.

Czytaj więcej o wymiarze sprawiedliwości w Polsce
Nowy bat na kiboli. Wdrożą go w całym kraju System wchodzi w życie 1 stycznia. Ma uniemożliwić wejście na mecze osobom z zakazem stadionowym.
Będzie paraliż prokuratury? Bo nie chcą reform W przypadku przejścia w stan spoczynku prokuratorów opinie konstytucjonalistów są rozbieżne, ponieważ prokuratura nie jest wpisana do konstytucji.
Gowin już wie co zrobi. Ma kompleksowy plan Projekt przedstawia ponad 160 propozycji zmian.
Tagi: Jarosław Gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz