Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gowin zapowiedział reformę sądownictwa

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości chce też przeprowadzić nowelizację kodeksu karnego.

Gowin zapowiedział reformę sądownictwa
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin (na zdjęciu) zapowiedział reformę sądownictwa i nowelizację kodeksu karnego. Ma ona usprawnić polski wymiar sprawiedliwości. Trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Minister stwierdził tez, że nie widzi powodu dla utrzymywania odrębnej prokuratury wojskowej.

Aktualizacja: 12.35

Jarosław Gowin zapowiedział na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości, że będzie chciał, by procesy w Polsce trwały o 1/3 krócej. Temu ma służyć restrukturyzacja sądów. Te w mniejszych miastach mają być przekształcone w filie sądów w dużych miastach. Sędziowie z sądów mniej obciążonych sprawach będą mogli prowadzić rozprawy także w sądach o większym obciążeniu. Sędziowie mają być odciążeni od obowiązków administracyjnych, kosztem administracji sądowej i referendarzy.

Minister sprawiedliwości chce też zreformować sądownictwo wojskowe. Jak tłumaczył, taką reformę uzasadnia stosunkowo niewielkie obłożenie wojskowych sądów. W pierwszym półroczu 2011 do wojskowych sądów garnizonowych wpływało średnio 8 spraw na jednego sędziego, a do sądów powszechnych rejonowych - średnio 83.

Polityk PO zapowiedział też rozpoczęcie prac nad głęboką nowelizacją kodeksu karnego. Ma ona być gotowa do końca roku. Jarosław Gowin mówił, że w obecnym kodeksie wiele przepisów jest zadziwiających. W tym kontekście wymienił to, że z mocy tego kodeksu w więzieniach siedzi 4,5 tysiąca osób skazanych za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwym, a równocześnie 30 tysięcy skazanych oczekuje na wykonanie wyroku.

Szef resortu sprawiedliwości zapowiedział też między innymi nowelizację kodeksu postępowania karnego i zrównanie uprawnień adwokatów i radców prawnych.

Los prokuratury wojskowej przesądzony?- _ Nie widzę powodu, dla którego prokuratura wojskowa miałaby zachować odrębność od prokuratury cywilnej _ - stwierdził Jarosław Gowin jeszcze przed posiedzeniem komisji. Dodał, że wydziały wojskowe winny funkcjonować w ramach cywilnych prokuratur.

Minister zaznaczył, że włączenie prokuratury wojskowej w struktury cywilne jest rozwiązaniem zasadnym _ z punku widzenia efektywności prac tej prokuratury, jak i standardów państwa prawa _. _ Dużym osiągnięciem jest wprowadzenie cywilnej kontroli nad wojskiem, pozostał do wykonania ostatni krok _ - mówił. Dodał, że sytuacja w prokuraturze dojrzała do rozwiązań systemowych. - _ Widzę też potrzebę decyzji personalnych _ - dodał. Nie odniósł się jednak do konkretnych osób.

Gowin na posiedzeniu komisji powiedział, że ostateczne decyzje w sprawie prokuratury będą należały do premiera Donalda Tuska i rządu, on natomiast przedstawi swoje rekomendacje. Pierwszy dowie się o nich premier - mówił Gowin.

Zaznaczył też, że rozdzielenie urzędu ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego uważa za słuszny kierunek. - _ Natomiast niewątpliwie te wydarzenia, które mają ostatnio miejsce, są dowodem, że potrzebne są refleksje nad rozwiązaniami szczegółowymi _ - powiedział Gowin. Powtórzył, że będzie rekomendował włączenie prokuratury wojskowej do cywilnej.

Odnosząc się do kwestii sądownictwa wojskowego, Gowin powiedział, że planowana jest głęboka reforma tego sądownictwa. - _ W mojej ocenie sądy wojskowe powinny funkcjonować tylko w czasach wojny, w czasach pokoju powinny być częścią sądownictwa powszechnego _ - zaznaczył Gowin.

Od kilku lat toczy się dyskusja prawników na temat potrzeby odrębnego powszechnego i wojskowego wymiaru sprawiedliwości oraz ustroju prokuratury wojskowej. W przedstawionym niedawno planie prac rządu na bieżący rok znalazła się zapowiedź przygotowania w drugim kwartale roku założeń do projektu ustawy o sądach wojskowych. Projekt ma dotyczyć nowego modelu sądownictwa wojskowego i jednocześnie zakładać likwidację prokuratury wojskowej, czyli Naczelnej Prokuratury Wojskowej i podległych jej jednostek.

Odnosząc się do wydarzeń z przedwczoraj, gdy prokurator wojskowy płk Mikołaj Przybył postrzelił się w przerwie konferencji prasowej, Gowin powiedział, że _ potencjalni samobójcy zachowują się kompletnie inaczej niż płk Przybył _. - _ W mojej ocenie mieliśmy do czynienia z aktem samookaleczenia _ - dodał. Tragedia ta wywołała dyskusję o prokuraturze wojskowej.

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział wczoraj, że zwróci się do rządu i parlamentu o jak najszybsze określenie docelowego modelu prokuratury. Prezydent uważa, że problemem do rozstrzygnięcia jest, czy reforma - w wyniku której oddzielnie działają resort sprawiedliwości i Prokuratura Generalna - poszła za blisko, czy za daleko, czy też należy ją pogłębić, czy się cofnąć. Według Komorowskiego istotnym źródłem narastających zjawisk negatywnych w prokuraturze jest brak jej docelowego modelu ustrojowego.

Czytaj więcej o wymiarze sprawiedliwości w Polsce
Nowy bat na kiboli. Wdrożą go w całym kraju System wchodzi w życie 1 stycznia. Ma uniemożliwić wejście na mecze osobom z zakazem stadionowym.
Będzie paraliż prokuratury? Bo nie chcą reform W przypadku przejścia w stan spoczynku prokuratorów opinie konstytucjonalistów są rozbieżne, ponieważ prokuratura nie jest wpisana do konstytucji.
Gowin już wie co zrobi. Ma kompleksowy plan Projekt przedstawia ponad 160 propozycji zmian.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)