Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sąd
03.12.2012 14:13

Gowin w tej sprawie jest zadowolony

Minister sprawiedliwości cieszy się, że sprawą zakupu budynków dla sądu w Gdańsku zajmie się prokuratura.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Damian Klamka/East News)

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział, że jest zadowolony, iż sprawą zakupu budynków dla sądu w Gdańsku zajmie się prokuratura. _ Jestem spokojny, że ani ja, ani nikt z obecnych urzędników resortu nie dopuścił się naruszenia prawa _ - podkreślił.

W listopadzie CBA złożyło w tej sprawie zawiadomienie do Prokuratora Generalnego. Według Biura istnieją uzasadnione podstawy podejrzenia popełnienia przestępstwa podczas realizacji inwestycji Gdańskie Centrum Sprawiedliwości. Miało ono polegać na niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień przez przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości oraz dyrektorów Sądu Apelacyjnego i Sądu Okręgowego w Gdańsku. Sprawą zajmie się poznańska prokuratura okręgowa.

Zadowolenie z badania sprawy przez CBA i prokuraturę wyraził w poniedziałek w Krakowie minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

_ - W mojej ocenie dotrzymaliśmy wszystkich przepisów. Od samego początku to była taka transakcja, która była objęta bezpośrednio moją osobistą kontrolą. Wiedziałem, że wokół tej sprawy w przeszłości działo się wiele rzeczy tajemniczych i dlatego wiedziałem też, że trzeba zrobić wszystko, żeby polski podatnik nie poniósł szkody _ - podkreślił.

_ - Wynegocjowałem cenę, która o przeszło 50 mln zł jest niższa od ceny oczekiwanej przez dewelopera i która jest niższa od wszystkich wycen, jakie były złożone. Bardzo się cieszę, że i CBA, i prokuratura zajmuje się to sprawą, sam występowałem do ministra spraw wewnętrznych o objęcie tego przetargu tarczą antykorupcyjną i jestem spokojny o wyniki rozstrzygnięć. Nie wiem, czy równie spokojni mogą być wszyscy, którzy mieli z tym przetargiem związek _ - powiedział Gowin.

Na pytanie, kogo ma na myśli, wyjaśnił: _ Umowa o wynajmie tego budynku została podpisana w 2008 r. w okolicznościach tak zastanawiających, że po zapoznaniu się z nimi najpierw minister Kwiatkowski (poprzedni minister sprawiedliwości, Krzysztof Kwiatkowski) wystąpił o to, by CBA przeanalizowało tę sprawę, a potem taki wniosek ponowiłem ja _ - powiedział.

_ - Umowę podpisał ówczesny dyrektor sądu, którego zresztą zdecydowałem się zwolnić, bo w mojej ocenie w negocjacjach z deweloperem wykazywał zbyt małą determinację w trosce o interes polskiego budżetu _ - zaznaczył Gowin.

Wyjaśnił, że nie wiedział o wątpliwościach CBA, nie wie też, co jest w doniesieniu do prokuratury, bo CBA podlega bezpośrednio premierowi. _ Chcę jeszcze raz podkreślić, że po pierwsze ja się bardzo cieszę, że CBA tą sprawą się zajmuje, po drugie jestem spokojny, że ani ja, ani nikt z obecnych urzędników MS nie dopuścił się naruszenia prawa _ - podkreślił Gowin.

Według niego w działaniach CBA nie należy doszukiwać się jakichkolwiek podtekstów politycznych. _ Nie należę do tych polityków, którzy mają obsesję spiskową na tle CBA czy na tle działania służb. Wierzę, że i pan minister Wojtunik (Paweł, szef CBA), i wszyscy urzędnicy CBA dobrze wykonują swoją pracę _ - powiedział. Dodał, że ma do działań CBA _ stuprocentowe zaufanie _.

Zabytkowy obiekt mieszczący się w centrum Gdańska, w sąsiedztwie sądu okręgowego i apelacyjnego oraz aresztu śledczego, wykupił przed kilkoma laty miejscowy deweloper. Przedsiębiorca odremontował, przebudował i rozbudował obiekt, zyskując ponad 20 tys. m kw. powierzchni użytkowej, a wnętrza zaadaptował tak, by mogły służyć na potrzeby instytucji sądowej.

W października 2009 r. przedsiębiorca wydzierżawił obiekty gdańskiemu wymiarowi sprawiedliwości, który od dłuższego czasu borykał się z kłopotami lokalowymi. Najem trwał do maja br., kiedy to resort sprawiedliwości zdecydował się na kupno nieruchomości.

Jak poinformowała wtedy Monika Cichowska z biura rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Gdańsku, gdański przedsiębiorca chciał uzyskać za obiekt 180 mln zł. Ostateczna cena - w myśl umowy podpisanej 24 maja br. - wyniosła jednak 157 mln zł. W budynku mieszczą się dziś Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku, wydziały Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny.

Czytaj więcej w Money.pl
Przestępstwo w sądzie? Prokuratura to zbada Śledczy sprawdzą, czy przy kupnie budynków dla sądu w Gdańsku mogło dojść do przestępstwa.
Największa afera korupcyjna w Polsce? Kolejne 27 osób jest oskarżonych o płatną protekcję, poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej a także przyjmowanie łapówek.
Tagi: sąd, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz