Notowania

Przejdź na
Jarosław Gowin
22.06.2012 17:51

Gowin: Rozporządzenie ws. reorganizacji sądów już niedługo

- O ile premier nie wyda polecenia, bym z tej reformy się wycofał, to ja ją przeprowadzę, i myślę, że na przełomie czerwca i lipca to rozporządzenie zostanie wydane - powiedział Jarosław Gowin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Damian Klamka/East News)

Rozporządzenie dotyczące przekształcenia 79 sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek zostanie najprawdopodobniej podpisane na przełomie czerwca i lipca - poinformował minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

_ - O ile premier nie wyda polecenia, bym z tej reformy się wycofał, to ja ją przeprowadzę, i myślę, że na przełomie czerwca i lipca to rozporządzenie zostanie wydane _ - powiedział minister dziennikarzom w Szczecinie. Gowin spotkał się w tym mieście m.in. z sędziami tamtejszej apelacji, ma też wziąć udział w posiedzeniu Rady Regionalnej PO.

Szef resortu sprawiedliwości zaznaczył, że - w jego ocenie - bezprecedensowa jest skala konsultacji dotyczących reformy sądownictwa. Podkreślił, że według założeń reformy nie chodzi o likwidację sądów, lecz ich przekształcenie w oddziały zamiejscowe większych jednostek.

Przekształcenie najmniejszych sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek zapowiedziano na początku 2012 roku. Zmiany, które miałyby wejść w życie od 2013 r., mają służyć lepszemu wykorzystaniu kadry sędziowskiej.

Reorganizacja wzbudziła sprzeciw niektórych samorządów i części sędziów. Przeciw opowiedziały się: PiS, SLD i Ruchu Palikota. Koalicyjny PSL chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał przepisy, na mocy których minister może dokonywać reorganizacji sądów poprzez rozporządzenie.

W piątek odbyła się konferencja uzgodnieniowa dotycząca projektu rozporządzenia, w której udział wzięli przedstawiciele resortów: sprawiedliwości, gospodarki, pracy i polityki społecznej, rolnictwa, finansów i Rządowe Centrum Legislacji. _ W sumie zgłoszonych było 18 uwag, po konferencji pozostały dwie rozbieżności _ - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości Patrycja Loose. Dodała, że w związku z tym projekt rozporządzenia trafi w przyszłym tygodniu na Komitet Stały Rady Ministrów.

Loose wyjaśniła, że rozbieżności dotyczą podstawy prawnej rozporządzenia i tego, czy jest ono zgodne z konstytucją. _ Resort sprawiedliwości wspierany przez RCL uważa, że rozporządzenie będzie podjęte zgodnie z prawem, gdyż przepisy, na mocy których ma być wydane funkcjonują w obrocie prawnym i istnieje domniemanie ich konstytucyjności _ - zaznaczyła.

Z kolei - jak wyjaśniła - kolejna uwaga z konsultacji dotyczy kwestii ewentualnych negatywnych społecznych skutków reorganizacji. _ Uważamy, że takich negatywnych skutków nie będzie, bo sądy pozostaną w dotychczasowych miejscowościach, tylko niektóre staną się oddziałami zamiejscowymi _ - powiedziała.

Minister sprawiedliwości podkreślał już wielokrotnie, że po reformie nie zniknie żaden wydział ani etat sędziowski, a obywatele będą mogli wszystkie sprawy - tak jak do tej pory - rozstrzygać w dawnych miejscach. _ To, co znika, to pewna liczba etatów prezesów sądów _ - mówił.

PSL jest jednak zdania, że reorganizacja mniejszych sądów doprowadzi do zmniejszenia znaczenia powiatów, a w konsekwencji może oznaczać nawet ich późniejsze zniesienie. Gowin mówił w styczniu, że _ nigdy nie słyszał o planach likwidacji, bądź scalania powiatów _.

Czytaj więcej o Jarosławie Gowinie w Money.pl
Tak Gowin chce motywować sędziów Chodzi o orzeczenia sądów apelacyjnych. W planach jest również udostępnienie internautom orzeczeń sądów okręgowych i rejonowych.
Gowin uruchamia nowy portal. Pokaże w nim... Do końca lipca każdy sąd apelacyjny uruchomi internetowy portal orzeczeń, a w ciągu dwóch lat internauci uzyskają dostęp także do orzeczeń sądów okręgowych i rejonowych.
Gowin uparty. Podpisze ważne zmiany w sądach Zdaniem Jarosława Gowina protesty przeciwko zmianom to próba obrony stanowisk.
Tagi: Jarosław Gowin, reorganizacja sądów, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz