Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
reforma sądownictwa
06.06.2012 06:32

Gowin: Przekształcenia będą dotyczyć około 80 sądów

Projekt przekształcenia 80 najmniejszych sądów trafia dziś do konsultacji międzyresortowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Damian Klamka/East News)

_ _

Już dziś do konsultacji międzyresortowych ma trafić projekt rozporządzenia dotyczącego przekształcenia 80 najmniejszych sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek - poinformował wczoraj minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Minister na początku 2012 r. zapowiedział przekształcenie najmniejszych sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek. Według Gowina będzie to skutkować lepszym wykorzystaniem kadry sędziowskiej. Zmiany, według najnowszych planów, miałyby wejść w życie od początku 2013 r.

Pod koniec kwietnia Gowin potwierdził, że ostateczna liczba sądów, które mają być połączone z innymi, będzie mniejsza niż początkowo zakładano. Reforma miała pierwotnie dotyczyć 120 sądów. Plan zakładał, że sądy rejonowe, w których pracuje do 14 sędziów, miałyby zostać zniesione i przyłączone, już jako wydziały zamiejscowe, do innych, większych sądów rejonowych.

Według Gowina obecnie na około 7 tysięcy sędziów zatrudnionych w sądach rejonowych połowa to sędziowie funkcyjni: prezesi, wiceprezesi czy szefowie wydziałów - czasem jednoosobowych. Resort sprawiedliwości podkreśla, że w planowanej reformie nie ma mowy o żadnej likwidacji - sądy bowiem zostają w tych samych miejscach, zmienia się natomiast ich obsada (w sensie formalnym).

Planowana przez Gowina reorganizacja wzbudziła sprzeciw niektórych samorządów i części pracowników sądownictwa. Przeciw przekształceniom opowiadali się też politycy opozycji - PiS, SLD i Ruchu Palikota. O swoim niezadowoleniu z planów Gowina mówiły też źródła w regionalnych władzach PO.

Plany resortu sprawiedliwości skrytykował koalicyjny PSL, który zapowiedział, że chce zebrać pół miliona podpisów (konstytucja wymaga 100 tys.) pod obywatelskim projektem, który regulowałby właściwość miejscową sądów powszechnych na poziomie ustawy, a nie rozporządzenia.

Ludowcy uważają, że wyznaczanie granic okręgów sądowych przez ministra osłabia konstytucyjną gwarancję nieusuwalności sędziego. PSL chce też, by Trybunał Konstytucyjny zbadał przepisy, na mocy których minister sprawiedliwości może dokonywać reorganizacji sądów poprzez rozporządzenie. Podobne postępowanie przed TK już wcześniej zainicjowała Krajowa Rada Sądownictwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Działacze PO spiskują przeciwko Gowinowi Poseł PSL Stanisław Żelichowski ujawnia prawdziwe intencje ministra sprawiedliwości.
Pracownicy sądów nękają nimi ministrów W ten sposób chcą zaprotestować przeciwko niskim wynagrodzeniom oraz rządowym planom reorganizacji sądownictwa.
Rzecznik zaniepokojona, napisała do Gowina Irena Lipowicz domaga się rozszerzenia szkoleń sędziów i prokuratorów o ochronę praw człowieka.
Tagi: reforma sądownictwa, Jarosław Gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz