Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gowin: prokuratura powinna być pod kontrolą parlamentu

0
Podziel się:

-Oddzielenie Ministerstwa Sprawiedliwości od prokuratury było krokiem we właściwym kierunku, ale prokuratura w niewłaściwy sposób tę autonomię wykorzystała - uważa Gowin.

Gowin: prokuratura powinna być pod kontrolą parlamentu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin potwierdził, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją ustawy o prokuraturze. Ich celem jest doprowadzenie do parlamentarnej kontroli nad prokuraturą.

_ - Oddzielenie Ministerstwa Sprawiedliwości od prokuratury i uzyskanie przez prokuraturę autonomii było krokiem we właściwym kierunku, ale prokuratura w niewłaściwy sposób tę autonomię wykorzystała _ - powiedział dziś Gowin w radiu Tok FM. Jego zdaniem przykładem złego korzystania z autonomii był konflikt między prokuraturą cywilną a wojskową.

Podkreślił zarazem, że obecnie ani on - jako minister sprawiedliwości - ani żaden inny polityk nie ma możliwości wpływania na prokuratorów i prokuraturę. _ - Wiele razy, na przykład przy sprawie Madzi z Sosnowca, albo w związku z konfliktem Prokuratury Generalnej z wojskową, mówiono mi "zrób coś", ale takiej możliwości nie miałem _ - dodał.

Dlatego - przyznał minister - w jego resorcie trwają prace nad nowelizacją ustawy o prokuraturze. Mają one doprowadzić do przekazania prokuratury pod demokratyczną - jak podkreśla Gowin - kontrolę parlamentu, a więc reprezentacji wszystkich partii, a nie tylko rządzącej. Model tej kontroli nie jest jeszcze znany, prawdopodobnie będzie to jedna z parlamentarnych komisji, podobna do sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

O planach nowelizacji ustawy w tym kierunku Gowin mówił już wcześniej, dotąd nie informował o szczegółach rozwiązania.

Zarazem Gowin podkreślił, że chce połączyć sprawę parlamentarnej kontroli prokuratury z poszerzeniem uprawnień prokuratora generalnego - na przykład do dobierania sobie współpracowników, bo obecnie szef prokuratury ma zbyt mały wpływ na to, kto będzie jego zastępcą.

Pytany o żałobę narodową po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami Gowin powiedział, że niestosowna jest dyskusja na temat słuszności ogłoszenia przez prezydenta tej żałoby. Jak powiedział, mało brakowało, by tymi pociągami jechał on - ale tym razem wyjątkowo wybrał jazdę do Krakowa samochodem - i jego syn, który zdecydował się na wcześniejszy pociąg z Krakowa do Warszawy.

_ - Gdyby tam zginął mój syn, to ja bym chciał, żeby była ogłoszona żałoba narodowa i aby na miejsce przybył prezydent oraz premier _ - powiedział Gowin.

Więcej o pomysłach Jarosława Gowina czytaj w Money.pl
"Ten projekt to ściema polityczna". Chcą uwolnić 49 zawodów W tym gronie znajdują się m.in. profesja taksówkarza, przewodnika turystycznego czy pośrednika nieruchomości. Poznaj resztę.
Gwizdali i krzyczeli: Jarosław, sądy zostaw! Przedstawiciele 43 powiatów nie chcą łączenia sądów z ich miast z innymi sądami rejonowymi.
Gowin odbierze im niezależność? Zna decyzję Nie tylko włączenie prokuratury wojskowej w struktury cywilne, ale też poddanie całej prokuratury kontroli parlamentarnej - takie zmiany w przepisach chce przygotować minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)