Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zmiany w prawie
23.03.2013 14:20

Gowin ostro atakowany, tym razem przez...

Minister sprawiedliwości liczy, że dzięki zrównaniu uprawnień radców i adwokatów, zwiększy się konkurencja na salach rozpraw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Wszystko wskazuje na to, że już od nowego roku radcowie prawni uzyskają uprawnienia do obrony w sprawach karnych. To skutek projektu zmian w kodeksie postępowania karnego, który został przegłosowany podczas posiedzenia specjalnej podkomisji ds. prawa karnego. Obecnie uprawnienia do obrony w sprawach karnych mają jedynie adwokaci i to najpoważniejszy aspekt różnicujący dwie grupy zawodowe. Adwokaci nie kryją oburzenia.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin liczy, że dzięki zrównaniu uprawnień zwiększy się konkurencja na salach rozpraw a co za tym idzie jakość świadczonych usług. Dodaje jednak, że radcowie by móc bronić muszą spełnić jeden warunek. _ - Pod warunkiem, że ci radcowie nie są nigdzie zatrudnieni na etat. To głównie różni adwokatów i radców. Adwokat prowadzi działalność na własny rachunek, a radcowie przeważnie zatrudniani są na etatach - _ tłumaczy Gowin.

Adwokaci z tych zmian nie kryją jednak niezadowolenia. Mecenas Łukasz Chojniak podkreśla, że radcowie nie sprawdzą się w sprawach karnych bo nie mają odpowiednich kwalifikacji. _ - Radcowie nie są przygotowywanie merytorycznie do prowadzenia sparw karnych. To eksperyemt na żywym organizmie - _tłumaczy.

Tymczasem prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz uspokaja i podkreśla, że większość radców pracuje na etatach. Tych którzy zechcą występować w sprawach karnych nie należy liczyć w dziesiątkach tysięcy. Poza tym występować będą mogli tylko Ci, którzy znają się na prawie karnym. _ - Nasza etyka zabrania prowadzenia sparw, do których nie ma kompetencji. Chodzi tu między innymi o sprawy karne - _wyjaśnia.

Zakres wykonywania zawodu radcy prawnego od 1982 roku jest stale poszerzany. Ostatnia poważna zmiana nastąpiła w 2005 roku. Wówczas _ dopuszczono _ radców prawnych do świadczenia pomocy prawnej w sprawach rodzinnych i opiekuńczych oraz usunięto ograniczenia w świadczeniu pomocy prawnej osobom fizycznym niebędącym przedsiębiorcami.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w polskich sądach? Gowin zapowiada... Możliwy jest powrót do instytucji asesora sędziowskiego, resort sprawiedliwości nie będzie stał na przeszkodzie - oświadczył minister Jarosław Gowin w Senacie.
Spektakularna porażka rządu. Przez Gowina Posłowie zagłosowali nad informacją rządu na temat planów likwidacji części sądów rejonowych. Wynik oznacza rozłam w koalicji?
Tagi: zmiany w prawie, gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz