Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gowin ogłasza zmiany w prokuraturze

0
Podziel się:

Minister zapowiedział wzmocnienie kontroli nad prokuratorami oraz wyznaczanie przez rząd kierunków polityki karnej.

Gowin ogłasza zmiany w prokuraturze
(Reporter Poland)

Zachowanie niezależności prokuratury, zwiększenie kompetencji prokuratora generalnego, włączenie prokuratury wojskowej do cywilnej - takie założenia znalazły się w nowej ustawie o prokuraturze, którą przedstawił minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Aktualizacja 11:32

Minister zapowiedział, że w myśl ustawy Prokurator Generalny będzie składał sprawozdanie nie tylko ministrowi sprawiedliwości, ale i Sejmowi, który przeprowadzi nad nim debatę. Sprawozdanie to nie będzie jednak poddawane głosowaniu.

Rząd będzie też wyznaczał kierunki polityki karnej. Nie będą one obligatoryjne, ale Prokurator Generalny będzie musiał je uwzględnić w swoim sprawozdaniu. Ustawa przewiduje też poszerzenie niezależności i zwiększenie kompetencji Prokuratora Generalnego, w tym kompetencji kadrowych. Rząd jest za reorganizacją prokuratury, tak aby bardziej równomiernie rozdzielać sprawy między prokuratury okręgowe a rejonowe.

Prokuratura wojskowa ma zostać włączona do prokuratury powszechnej, ale pozostaną w niej prokuratorzy w mundurach. Rząd chce również przenieść część prokuratorów z pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej do prokuratury powszechnej.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski, który kierował pracami nad ustawą, powiedział, że opiera się ona na autonomii i niezależności Prokuratora Generalnego. Założenia te są realizowane przez zwiększenie jego odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Zmieniony zostanie model postępowania dyscyplinarnego tak, aby mogło ono być prowadzone przed sądem powszechnym. Wiceminister Królikowski powiedział, że Prokurator Generalny będzie reprezentował działalność prokuratury przed Sejmem. Będzie też ponosił odpowiedzialność za jej pracę.

Każdy prokurator będzie prowadził sprawy i występował w nich przed sądem. Rząd chce też zlikwidować dwuwładzę w prokuraturze. Prokurator Generalny otrzyma więc część kompetencji Krajowej Rady Prokuratury. Powstanie też organ samorządowy prokuratury - Zgromadzenie Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym które będzie opiniować wnioski o odwołanie prokuratorów.

Jarosław Gowin podkreślił, że społeczeństwo oczekuje od rządu, iż będzie brał odpowiedzialność za politykę karną. Prokuratura powinna więc uwzględniać jej kierunki. Minister dodał, że nie uważa, aby ograniczało to niezależność prokuratury. Podkreślił, że konsultował zmiany z Prokuratorem Generalnym, ale nie uzyskał akceptacji wszystkich pomysłów. Minister Gowin powiedział, że rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem o tych elementach jego expose, które dotyczą wymiaru sprawiedliwości.

Mówiąc o kondycji ideowej Platformy Obywatelskiej Gowin powiedział, że _ jest ona konsekwentnie liberalna w sprawach gospodarczych, a w sprawach światopoglądowych unika skrajności, szanując wolność sumienia swych członków. _

W sprawie Amber Gold były tylko uchybienia_ - Sędziowie wizytatorzy z Poznania stwierdzili, że w zakresie nadzoru gdańskiego sądu okręgowego nad sprawą Amber Gold doszło do bardzo wielu uchybień _ - powiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Nie wykluczył kolejnych postępowań dyscyplinarnych._ - Część z tych uchybień ma charakter drobny - nie bagatelizując, realistycznie przyjmuję, że takie uchybienia mogą w każdej instytucji się zdarzyć. Część jednak ma charakter rażący i one albo już doprowadziły, albo jeszcze doprowadzą do postępowań dyscyplinarnych _ - zaznaczył Gowin.

Jak dodał, ministerstwo zapoznało się już z wynikami kontroli wizytatorów z Poznania, która dotyczyła działalności nadzorczej prowadzonej przez prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku w sprawach dotyczących prezesa Amber Gold Marcina P. Zaznaczył równocześnie, że zwrócił się do prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku o ustosunkowanie się do tych wyników. _ Liczę, że jej sprawozdanie dotrze do nas jutro _ - powiedział.

Zaznaczył równocześnie, że to pozwoli resortowi na przygotowanie swojego stanowiska na początku przyszłego tygodnia. Dwaj sędziowie wizytatorzy, specjaliści od spraw karnych z terenu podległego Sądowi Apelacyjnemu w Poznaniu, od 11 września prowadzili kontrolę w gdańskim sądzie okręgowym. Lustracja, czyli przegląd dokumentacji działalności prezesa sądu, została przeprowadzona w związku z niezadowalającymi - w ocenie Gowina - dotychczasowymi efektami wewnętrznego nadzoru nad działalnością administracyjną sądów na obszarze okręgu gdańskiego, w sprawach dotyczących Marcina P., szefa Amber Gold.

Sędziowie wizytatorzy kontrolowali nadzór prezesa gdańskiego sądu okręgowego nad sądami rejonowymi w zakresie wykonywania orzeczeń w postępowaniach karnych, sprawach o wykroczenia oraz w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe, a w szczególności postępowania karne wykonawcze prowadzone wobec Marcina P. w sądach rejonowych na obszarze okręgu gdańskiego.

W ubiegły czwartek Gowin odwołał sędziego Ryszarda Milewskiego z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku. Minister podjął taką decyzję w związku z opisaną w mediach rozmową sędziego z osobą podającą się za pracownika kancelarii premiera. W rozmowie tej prezes miał informować o możliwych terminach posiedzenia dotyczącego zażalenia na areszt Marcina P., jak również umawiać się na spotkanie z szefem rządu. Przed odwołaniem sędziego z funkcji Gowin uzyskał zgodę Krajowej Rady Sądownictwa.

Postępowanie odwołanego prezesa bada też rzecznik dyscyplinarny, który może wszcząć postępowanie dyscyplinarne i skierować sprawę do sądu; efektem może być kara od upomnienia, nagany, aż po przeniesienie do innego sądu lub nawet usunięcie z sądownictwa._ _

Czytaj więcej w Money.pl
Gowin podtrzymuje, ale przeprasza Minister musiał się tłumaczyć ze swoich słów o tym, że ma w nosie przepisy.
Premier realizuje plan. Co z prokuraturą? W nowym dokumencie założono między innymi zwiększenie wpływu prokuratora generalnego na obsadę stanowisk kierowniczych.
Gowin chwali szefa, ale jego ludzi już nie Opinia ministra w sprawie rocznego sprawozdania z działalności prokuratury generalnej będzie gotowa w drugiej połowie maja.

_ _

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)