Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gowin o reformie prokuratury: Pod kontrolę parlamentu

0
Podziel się:

Nie tylko włączenie prokuratury wojskowej w struktury cywilne, ale też poddanie całej prokuratury kontroli parlamentarnej - takie zmiany w przepisach chce przygotować minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Gowin o reformie prokuratury: Pod kontrolę parlamentu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Nie tylko włączenie prokuratury wojskowej w struktury cywilne, ale też poddanie całej prokuratury kontroli parlamentarnej - takie zmiany w przepisach chce przygotować minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Jak mówił Gowin w TVP1, między nim a szefem MON Tomaszem Siemoniakiem jest pełne porozumienie co do planu włączenia prokuratury wojskowej w struktury cywilne. We wtorek tak samo mówił Siemoniak.

Minister sprawiedliwości zaznaczył, że realizując wolę premiera Donalda Tuska co do tej reformy, chce on pójść jeszcze dalej - przygotować przepisy pozwalające na sprawowanie demokratycznej kontroli parlamentu nad całą prokuraturą. _ - Z naciskiem na słowo demokratyczną, tak aby demokratyczna opinia publiczna jaką jest parlament miał możliwość wskazywania prokuraturze kierunków polityki karnej, jak również rozliczać prokuratora generalnego z jego działalności przez głosowanie nad dorocznym sprawozdaniem _ - powiedział Gowin.

Jak zauważył, _ nigdy nie było tak na świecie, aby prokuratura była absolutnie niezależna, bo ponad nami wszystkimi - rządem, prokuraturą - jest naród _. Zarazem Gowin uznał za nie do przyjęcia sytuację, w której prokuratura pomija milczeniem zapytania posłów na temat różnych śledztw. Jak podkreślił, do biur poselskich przychodzą obywatele, którzy czują się pokrzywdzeni decyzjami organów wymiaru sprawiedliwości w ich sprawach, i mają oni prawo oczekiwać, że ich przedstawiciele w parlamencie będą mogli uzyskać informacje od prokuratury.

Gowin oświadczył też, że zna już decyzję, jaką minister obrony ma przedłożyć prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu w sprawie zmiany na stanowisku Naczelnego Prokuratora Wojskowego - ale nie chce ujawniać jej treści, zanim nie trafi ona do prezydenta.

Tydzień temu do MON trafił wniosek prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o powołanie płk. Jerzego Artymiaka na miejsce gen. Krzysztofa Parulskiego. Zgodnie z prawem, szefa wojskowej prokuratury powołuje prezydent na wniosek prokuratora generalnego złożony w porozumieniu z MON.

_ - Trzeba podjąć decyzję, która przetnie spór na szczytach prokuratur _ - uznał Gowin.

O zmianach w prokuraturze czytaj w Money.pl
Przesądzą co dalej z pułkownikiem Przybyłem? Krajowa Rada Prokuratury, na wniosek prezydenta, zajmie się próbą zażegnania konfliktu w prokuraturze.
Bunt w prokuraturze. Tusk umywa ręce Premier jest za zmianami personalnymi, postawił jednak warunki.
Seremet zdecydował w sprawie generała Parulskiego Pojawiło się pierwsze nazwisko następcy szefa wojskowej prokuratury.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)