Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jarosław Gowin
13.09.2012 20:47

Gowin o planowanej reorganizacji sądów rejonowych

- Cała afera Amber Gold jest najlepszym dowodem na to, że struktura polskich sądów musi ulec zmianie stwierdził minister.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

*Jedną z przesłanek planowanej reorganizacji sądów rejonowych jest oczyszczenie wymiaru sprawiedliwości ze _ zbyt bliskich związków _ niektórych z prezesów z lokalnymi środowiskami samorządowymi - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. *

- _ Jednym z motywów mojej decyzji jest stwierdzony fakt zbyt bliskich związków niektórych z prezesów tych małych sądów z lokalnymi środowiskami samorządowymi. Ta restrukturyzacja służy temu, żeby oczyścić wymiar sprawiedliwości z takich związków _ - mówił Gowin dziennikarzom.

Gowin zapowiedział, że decyzje dotyczące reorganizacji sądów rejonowych zapadną _ wkrótce _, zaś reforma ma obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

- _ Cała afera Amber Gold jest najlepszym dowodem na to, że struktura polskich sądów musi ulec zmianie, bo nie będą funkcjonować dobrze sądy, w których co drugi sędzia pełni jakieś funkcje: prezesa, wiceprezesa, przewodniczącego wydziału _ - powiedział minister.

Wcześniej minister zapewniał, że _ żaden sąd nie będzie zlikwidowany, natomiast chodzi tylko o to, żeby sędziowie orzekali nie tylko w jednym sądzie, jak do tej pory, tylko w dwóch, czasami w trzech _.

Przekształcenie najmniejszych sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek minister sprawiedliwości zapowiadał od początku 2012 r. Zmiany mają, w zamierzeniach ministerstwa, służyć lepszemu wykorzystaniu kadry sędziowskiej. Według planów 79 sądów rejonowych miałoby zostać przekształconych w wydziały zamiejscowe większych jednostek.

Według ostatnich informacji medialnych reforma mogłaby objąć jednak tylko około 30 najmniejszych sądów rejonowych. Rzeczniczka ministra sprawiedliwości Patrycja Loose powiedziała PAP, że na razie _ rozważane są różne warianty _.

W poniedziałek w Sejmie PSL złożyło obywatelski projekt nowelizacji przepisów, który ma zablokować planowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości reorganizację sądów. Zebrano pod nim 150 tys. podpisów.

_ - Myślę, że gdyby ta ustawa została uchwalona w takiej wersji, w jakiej proponują to koledzy z PSL-u, to zabetonowany zostałby obecny kształt sądownictwa _ - odpowiadał wtedy Gowin. Zaznaczał, że będzie jeszcze _ rozmawiał z kolegami z PSL-u, aby przemyśleli, czy ta inicjatywa ma sens _. Ocenił, że _ jest przez cały czas możliwe pole do kompromisu _.

Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
Platforma przeforsowała zmiany wbrew PSL Komitet Stały Rady Ministrów poparł pomysły Jarosława Gowina w sprawie reorganizacji sądów rejonowych. Ludowcy zapowiadają akcje protestacyjne.
To nie koniec sprawy Amber Gold. Oto, co obiecał Jarosław Gowin Ministerstwo Sprawiedliwości jest mocno zaniepokojone skalą nieprawidłowości.
Seremet ostro o Amber Gold. Polecą głowy Prokurator Generalny żąda dymisji i dyscyplinarek dla opieszałych urzędników. Są już pierwsze komentarze polityków.
Tagi: Jarosław Gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz