Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gowin o in vitro: Brak prawa to skandal!

0
Podziel się:

Wśród projektów są radykalne propozycje, zakazujące stosowania tej metody. Ale też takie, które ją dopuszczają i zezwalają na mrożenie ludzkich embrionów.

Gowin o in vitro: Brak prawa to skandal!
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

[aktualizacja: 13:58]

Sześcioma projektami dotyczącymi in vitro, które zgłosili posłowie PO i PiS zajmował się dziś Sejm. Są wśród nich radykalne propozycje, zakazujące stosowania tej metody, jak też takie, które ją dopuszczają i zezwalają na mrożenie ludzkich embrionów.

Zdaniem posła PO Jarosława Gowina (na zdjęciu), należy uporządkować wszystkie kwestie dotyczące regulacji bioetycznych, w tym in vitro. Autor jednego z kilku projektów ustawy o zapłodnieniu in vitro zabrał głos w trwającej w Sejmie debacie na temat zapłodnienia in vitro.

Poseł PO zwrócił uwagę, że Polska jest ostatnim krajem, gdzie nie ma regulacji bioetycznych. - _ Brak prawa w tej sprawie jest moralnym i politycznym skandalem _ - powiedział Gowin.

Podkreślił, że zapłodnienie in vitro ma być dostępne wyłącznie dla małżeństw, a w szczególnych przypadkach także dla samotnych kobiet. Poseł proponuje tworzenie dwóch zarodków, a zamrożenie dopuszcza jedynie w przypadkach losowych, kiedy kobieta zachoruje lub zrezygnuje z implantacji. Gowin zwrócił uwagę, że jego projekt jest próbą całościowego uporządkowania problemu.

Gowin podkreślił, że luka prawna dotyczy także innych tematów bioetycznych, nie tylko in vitro. Jego zdaniem, trzeba podjąć próbę całościowego uregulowania tych kwestii.

Projekt Gowina, podobnie jak ustawa Bolesława Piechy z PiS, proponuje powołanie specjalnej rady bioetycznej, która nadzorowałaby rozwój osiągnięć naukowych, monitorowała debatę bioetyczną i służyła radom prawodawcom.

Piecha o in vitro: Można dołożyć trochę genu świni

Bolesław Piecha z PiS - twórca projektu de facto zakazującego metody in vitro, projekt dopuszcza możliwość adopcji zarodków, które są już zamrożone. Podczas sejmowej debaty podkreślił, że dla PiS podstawową wartością jest ochrona ludzkiego życia. Dlatego ta partia opowiada się za takimi rozwiązaniami, które będą promować leczenie niepłodności.

Piecha uważa, że człowiekowi należy się ochrona życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Taka koncepcja jest w sprzeczności do założeń in vitro, które niejako uderza w te wartości. - _ Następuje selekcja. Zarodki, które nie spełniają kryteriów są niszczone _- mówi poseł PiS.

POSŁUCHAJ POSŁA PiS:

Piecha podkreślił, że konieczny jest całkowity zakaz tworzenia chimer, hybryd i eksperymentowania na genomach ludzkich. - M_ ożna stworzyć hybrydę, chimerę. Można dołożyć troszeczkę genu świni _ - mówi poseł.

POSŁUCHAJ POSŁA PiS:


*Sześć pomysłów na in vitro *

Trzy z projektów zgłosiła Małgorzata Kidawa-Błońska z PO. Wśród ustaw są także propozycje przedstawione przez Jarosława Gowina z PO, Bolesława Piechę z PiS oraz Teresę Wargocką z PiS.

Różnica między projektami posłów PO polega przede wszystkim na podejściu do kwestii tworzenia zarodków. Gowin proponuje, by można było wytwarzać ich maksymalnie dwa, ale pod warunkiem, że oba miałyby być implantowane. Kidawa-Błońska nie wprowadza takiego limitu i umożliwia zamrażanie zarodków.

*[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t74629.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/in;vitro;w;sejmie;kopacz;nie;ma;zadnego;przymusu,112,0,697200.html) In vitro w Sejmie. Kopacz: Nie ma żadnego przymusu *

Ponadto posłanka dopuszcza in vitro także dla osób niebędących małżeństwami, pod warunkiem, że są to pary heteroseksualne. Gowin ogranicza in vitro tylko do małżeństw.

Kidawa-Błońska, poza bazowym projektem ustawy o podstawowych prawach i wolnościach człowieka w dziedzinie zastosowań biologii i medycyny oraz o utworzeniu Polskiej Rady Bioetycznej, proponuje też nowelizacje ustaw: o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów - tzw. transplantacyjnej oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wynikają one z konieczności dostosowania istniejącego prawa do nowych przepisów związanych z in vitro i do wymogów UE.

Posłowie PiS chcą całkowitego zakazu in vitro. Piecha dopuszcza jednak możliwość tzw. adopcji zarodków, które zostaną wytworzone przed wejściem w życie nowych przepisów. Takiego rozwiązania nie przewiduje Wargocka.

Mimo zasadniczej różnicy w kwestii legalności in vitro w projektach Piechy i Gowina można odnaleźć wiele wspólnych elementów, dotyczą one m.in. ochrony prawnej embrionów, podejścia do badań genetycznych i możliwości wydania zgody przez sąd na implantację zarodka do organizmu samotnej kobiety.

**

**

*Kopacz o in vitro: Byłam i jestem zwolenniczką*

- Nie ma przeszkód, abyśmy mogli dzisiaj szczerze, bez fobii, ale też bez hipokryzji opowiadać, że dajemy szansę tym, którzy chcą z tej metody skorzystać - powiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz.

Kopacz była gościem piątkowych Sygnałów Dnia - Byłam zwolennikiem i jestem w dalszym ciągu zwolennikiem finansowania in vitro - powiedziała minister.

W ocenie Kopacz to jest jedna z metod, która pozwala znosić skutki bezpłodności, ostatnia metoda na to, żeby mieć swoje potomstwo. Przypomniała, że projekty ustaw o in vitro były przygotowywane w Sejmie od kilkunastu miesięcy. - Z tego co wiem, trzy regulują również sprawy bioetyczne. A więc dostosowują nasze prawo do prawa europejskiego, bo tam te sprawy zostały już dawno uregulowane - zaznaczyła.

*[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t74629.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/in;vitro;w;sejmie;kopacz;nie;ma;zadnego;przymusu,112,0,697200.html) In vitro w Sejmie. Kopacz: Nie ma żadnego przymusu *

- Jeżeli dzisiaj te propozycje są konkretne, jeżeli są wycenione pod względem finansowym (...) to nie ma przeszkód, abyśmy nie mogli o tym dzisiaj szczerze, bez fobii, ale też bez hipokryzji opowiadać o tym, że dajemy szansę tym, którzy chcą z tej metody skorzystać - powiedziała.

Kopacz zaznaczyła, że nie ma żadnego przymusu stosowania tej metody. - Jeżeli komukolwiek nie pozwala na to jego światopogląd i chce leczyć się innymi metodami, ewentualnie zaadoptować dziecko, ma zielone światło. Ale ci, którzy skorzystali już ze wszystkich metod, a ich światopogląd pozwala im na skorzystanie z metody in vitro, to właśnie do tych jest skierowany ten program i skierowana ta ustawa, którą mam nadzieję będziemy procedować - powiedziała.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)