Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Głośny proces w Rosji. A oskarżeni nie żyją

0
Podziel się:

Kolejna rozprawa w procesie zmarłego prawnika Siergieja Magnitskiego i dyrektora generalnego tego funduszu Williama Browdera odbędzie się 5 kwietnia.

Głośny proces w Rosji. A oskarżeni nie żyją
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Kolejna rozprawa w procesie zmarłego prawnika funduszu inwestycyjnego Hermitage Capital Management Siergieja Magnitskiego i dyrektora generalnego tego funduszu Williama Browdera odbędzie się 5 kwietnia - poinformował moskiewski sąd.

Tego dnia Twerski Sąd Rejonowy w Moskwie kontynuował przesłuchanie świadków w procesie sądzonego pośmiertnie Magnitskiego i sądzonego zaocznie Browdera, którzy są oskarżeni o oszustwa podatkowe.

Według danych śledztwa, jak pisze ITAR-TASS, chodzi o fałszowanie deklaracji podatkowych i bezprawne wykorzystanie ulg przysługujących inwalidom. Rosyjskie MSW podejrzewa też Browdera o to, że był zamieszany w kradzież akcji koncernu Gazprom, w związku z czym wszczęto odrębne postępowanie karne - pisze rosyjska agencja.

Prawnik Siergiej Magnitski zmarł w 2009 roku w moskiewskim więzieniu po 11 miesiącach od chwili aresztowania. Był zaangażowany w walkę z korupcją w Rosji. Zatrzymano go w 2008 roku w ramach śledztwa przeciwko Hermitage Capital Management, kiedyś największemu funduszowi inwestycyjnemu w Rosji. Magnitskiego aresztowano, gdy podczas przesłuchania wskazał funkcjonariuszy MSW Rosji zamieszanych w przejęcia spółek. Prawnik oskarżył ich o zagarnięcie z budżetu państwa równowartości 230 mln dolarów.

W ocenie ekspertów z zakresu medycyny sądowej Magnitskiemu podczas pobytu w więzieniu nie udzielono należytej pomocy lekarskiej, co skutkowało tym, że nie wykryto u niego we właściwym czasie chorób chronicznych, m.in. cukrzycy i żółtaczki, na które cierpiał, a w konsekwencji nie podjęto leczenia. Pracodawcy prawnika i obrońcy praw człowieka utrzymują, że w dniu śmierci został ciężko pobity przez strażników więziennych. 19 marca rosyjski Komitet Śledczy poinformował o umorzeniu dochodzenia w sprawie śmierci Magnitskiego z braku znamion przestępstwa.

Sprawa Magnitskiego doprowadziła do konfliktu dyplomatycznego między Moskwą a Waszyngtonem, który przyjął ustawę zabraniającą przyznawania wiz wjazdowych do USA rosyjskim funkcjonariuszom państwowym współodpowiedzialnym za śmierć Magnitskiego. Zabrania ona wjazdu do Stanów Zjednoczonych także innym rosyjskim urzędnikom podejrzanym o naruszanie praw człowieka.

Rodzina zmarłego prawnika odmawia uczestniczenia w procesie, który potępia i uważa za uwłaczający. Posiedzenia sądu ignorują też, jak pisze ITAR-TASS, przedstawiciele Browdera - obywatela brytyjskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyrok dla współzabójcy Politkowskiej Moskiewski Sąd Miejski skazał Dmitrija Pawluczenkowa, na 11 lat kolonii karnej.
Domagają się ekstradycji zbrodniarza Ekstradycji 98-letniego Csataryego domaga się m.in. społeczność żydowska na Słowacji. W zeszłym roku władze węgierskie zatrzymały go i osadziły w areszcie domowym w Budapeszcie.
Zmarł 4 lata temu, ale sędziowie dalej go sądzą Rodzina zmarłego prawnika odmawia uczestniczenia w procesie, który potępia i uważa za uwłaczający.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)