Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

GIODO zasypane skargami. "Musimy zdecydować, których obowiązków nie wypełniać"

0
Podziel się

Inspektorzy skontrolowali w ubiegłym roku tylko 173 podmioty. Skarg było prawie 2 tysiące.

GIODO zasypane skargami. "Musimy zdecydować, których obowiązków nie wypełniać"
(REPORTER/East News)
bEaacuZh

Od 2007 roku liczba skarg zgłaszanych do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych wzrosła ponad dwa razy, pytań prawnych - cztery, a zbiorów do rejestracji - niemal sześć razy. Szef urzędu mówi, że będzie musiał zrezygnować z części obowiązków, bo ma za mało etatów.

Jak wynika ze sprawozdania GIODO za 2013 r., które Sejm rozpatrzy na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu, był to kolejny rok, w którym znacznie wzrosła liczba skarg, pytań prawnych oraz wniosków o rejestrację zbiorów danych osobowych.

Jak mówił Wojciech Wiewiórowski, pełniący od czterech lat funkcję GIODO, od 2007 r. liczba spraw wzrosła, a zajmuje się nimi ten sam zespół osób, liczący 119 etatów.

bEaacuZj

_ - Biuro Generalnego Inspektora Danych Osobowych wymaga istotnego wzmocnienia lokalowego, technicznego i kadrowego. Szczególnie jeśli chodzi o kwestie kadrowe _ - podkreślił Wiewiórowski na ostatnim posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości.

Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma także wybrać GIODO na kolejną kadencję. Wiewiórowski jest jedynym kandydatem.

Zdaniem Wiewiórowskiego sytuacja w biurze GIODO jest _ podbramkowa _. _ - W kolejnym roku GIODO będzie musiał podejmować decyzje, których swoich obowiązków nie wypełniać _ - zaznaczył.

W tym roku w biurze GIODO osoby, które do tej pory zajmowały się odpowiedziami na pytania obywateli, zostały przesunięte do działu skargowego. _ - Obawiam się, że następnym krokiem, który będę musiał podjąć, jeżeli sytuacja nadal będzie tak wyglądała, będzie zahamowanie rejestrowania zbiorów danych osobowych _ - zapowiedział Wiewiórowski.

bEaacuZp

Do jego biura w 2013 r. wpłynęło niemal 1,9 tys. skarg, czyli prawie 300 więcej niż rok wcześniej i ponad dwa razy więcej niż w 2007 r. (niecałe 800). Według GIODO daje się zauważyć znaczący wzrost liczby skarg w sektorze administracji publicznej, marketingu oraz w bankowości i finansach. Na wysokim poziomie utrzymała się liczba skarg dotyczących podmiotów prowadzących działalność internetową.

W 2013 r. GIODO otrzymał 4,9 tys. pytań prawnych, to o 650 więcej niż w 2012 r. i prawie cztery razy więcej niż w 2007 r. (1,3 tys.). W ub.r. GIODO skierował 121 wystąpień do podmiotów publicznych i prywatnych zmierzających do zapewnienia skutecznej ochrony danych osobowych. Do rejestracji zgłoszono ponad 28,2 tys. zbiorów danych osobowych. W 2012 r. takich było zgłoszeń - 21,5 tys., a jeszcze w 2007 r. - 4,8 tys., czyli prawie sześć razy mniej niż w 2013 r.

Inspektorzy z biura GIODO skontrolowali w ub.roku 173 podmioty. _ - To jest bardzo mało, to jest śladowa liczba kontroli - ocenił Wiewiórowski. - Nie jesteśmy w stanie przeprowadzić więcej _.

Względnie duży wzrost liczby spraw dotyczył zezwoleń na przekazanie danych do państw trzecich. Takich decyzji było 134 wobec 51 w 2012 r. Od 2013 r. operatorzy telekomunikacyjni są zobowiązani, by informować o przypadkach naruszenia danych osobowych abonentów lub użytkowników. Takich zawiadomień w ub.roku wpłynęło 139, w większości dotyczyły przypadków pojedynczych osób, ale były też takie, które dotyczyły kilkuset tysięcy abonentów. W związku z tymi sprawami GIODO przeprowadził sześć kontroli u operatorów i wystosował jedno wystąpienie w związku z naruszeniem zasad ochrony danych osobowych.

bEaacuZq
Czytaj więcej w Money.pl
GIODO ostrzega komputerowych graczy Użytkownicy e-gier ujawniają wiele informacji o sobie, tworząc fikcyjne postacie tzw. awatarów. Może to być groźne.
Raport: rośnie świadomość biznesu ws. danych Firmy są coraz bardziej świadome, jak ważne jest zabezpieczanie wrażliwych danych.
Rząd ma podstawy do zbierania danych z billingów? Trybunał Sprawiedliwości unieważnił unijną dyrektywę w sprawie przechowywania danych osobowych. Polska musi zmienić prawo?
bEaacuZK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)