Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Generał Jaruzelski: Przepraszam

0
Podziel się:

Na dwa dni przed rocznicą wprowadzenia stanu wojennego Wojciech Jaruzelski wydał oświadczenie.

Generał Jaruzelski: Przepraszam
(Andrzej Barabasz/GFDL/Wikipedia)

Generał Wojciech Jaruzelski na dwa dni przed 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego wydał oświadczenie, opublikowane przez jedną z komercyjnych rozgłośni radiowych. Przeprasza w nim wszystkich, którzy ucierpieli wskutek stanu wojennego.

Aktualizacja, godz. 12.12

Wojciech Jaruzelski po raz kolejny tłumaczy, że decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego była _ wyższą koniecznością _. _ - Gdybym w identycznych okolicznościach miał dziś decydować, uczyniłbym to samo _ - powiedział generał, tłumacząc, że stan wojenny był _ mniejszym złem _ i _ ocaleniem przed wielowymiarową katastrofą _.

Wojciech Jaruzelski przyznał przy tym, że stan wojenny przyniósł bolesne i uciążliwe dla społeczeństwa konsekwencje. _ - Wszyscy, których spotkała jakaś niesprawiedliwość i krzywda, wciąż przepraszam. Czynię to raz jeszcze _ - oświadczył generał Jaruzelski.
Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny 13 grudnia 1981 roku. Generał stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

Stan wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 roku. W tym czasie straciło życie ponad sto osób. Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie podziemnej Solidarności, czy przynależność do związku. Większość działaczy związkowych i członków opozycji, szczególnie KOR, zostało internowanych, a później znalazło się w więzieniach. Łącznie internowano ponad 10 tysięcy osób.

Wraz z ogłoszeniem stanu wojennego wprowadzono godzinę milicyjną, wyłączono telefony, zawieszono wydawanie prawie całej prasy, zmilitaryzowano duże zakłady przemysłowe. Strajki i masowe protesty zostały zakazane. Zawieszono działalność wszystkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych.

"Powinien zostać skazany"

Wśród polityków, którzy byli gośćmi audycji, słowa Jaruzelskiego wzbudziły zarówno pozytywne jak i negatywne emocje. W opinii Stanisława Żelichowskiego, jednego z liderów PSL, generał Jaruzelski przeprasza po raz kolejny. _ - Chwała za to, że tak jest _ - powiedział. Dodał, że ocena jego decyzji należy do historyków.

Również prezydencki doradca Tomasz Nałęcz powiedział, że nie chce generała sądzić, _ generał wkrótce przed innym będzie sądem _. - _ Jestem w dużym kłopocie, gdyż generał jest umierający i trudno jest mi z nim polemizować. Ale myślę, że im więcej mija lat od 13 grudnia, tym chyba bardziej jest oczywista prawda, że nie ma takiej racji, która usprawiedliwia wyprowadzenie czołgów przeciwko swojemu narodowi i że takiej decyzji nie można usprawiedliwić _ - powiedział.

_ - Miejsce dla generała Jaruzelskiego jest na sali sądowej. W tych słowach, które usłyszałem przed chwilą jest zapowiedź, że generał zrobiłby to samo. Ja niestety cały czas żałuję, że polskie państwo po 89. roku nie odcięło się zdecydowanie od tych korzeni, że generał Jaruzelski nie został za stan wojenny skazany, chociażby symbolicznie ze względu na wiek. A ludzie, którzy w tamtych czasach strzelali do Polaków dziś pobierają wysokie emerytury. To jest skandal. I to jest skandal III Rzeczpospolitej _ - powiedział rzecznik PiS Adam Hofman.

W podobnym tonie wypowiedział się Jacek Kurski z Solidarnej Polski. _ - Jedyną miłą rzeczą z tego orędzia jest to, że nie zostało ono wygłoszone o 6. rano na obydwu kanałach telewizji polskiej. Reszta jest hipokryzją i czystą grą _ - podkreślił. _ - Bardzo ubolewam, że generał Jaruzelski, w wyniku medialnej, trwającej ponad 20 lat akcji, może dzisiaj chodzić z podniesioną głową, bo powinien mieć ją spuszczoną i symbolicznie powinien odpowiedzieć, a nawet karnie za wprowadzenie stanu wojennego w Polsce _ - zaznaczył.

Rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek zauważył, że Jaruzelski przeprasza ciągle. _ - Ciągle przeprasza, bo nikt tych przeprosin nie chce zauważyć i usłyszeć. To jest straszne, że od starego, schorowanego człowieka wymaga się wciąż przepraszania. Męża stanu poznaje się po tym, że w trudnych momentach historii potrafi podjąć decyzję _ - powiedział.

Z kolei europoseł SLD Marek Siwiec zauważył, że _ jeżeli ktoś odrzuca takie przeprosiny to jest to jego sprawa. - Słuchałem człowieka, który ma prawo coś powiedzieć, przy tej okazji - dodał. - Ani mnie nie wzruszył pan generał Jaruzelski, ani mnie nie przekonał. Stan wojenny był tragedią, katastrofą w wielu wymiarach _ - podsumował rzecznik rządu Paweł Graś.

Czytaj więcej o stanie wojennym w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t80037.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nato;odtajnilo;dokumenty;o;stanie;wojennym,13,0,876045.html) Sikorski: NATO nie chciało pomóc Polakom NATO nie było skłonne pomóc Polakom i interweniować w latach 80. gdy wprowadzany był stan wojenny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t138160.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wujek;na;wokandzie;kiszczak;niewinny,29,0,818205.html) _ Wujek _ na wokandzie: Kiszczak niewinny Czesław Kiszczak powiedział, że oskarżenie jest niezgodne z prawdą i niepoparte żadnymi dowodami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/prezydent;nie;zmieniam;oceny;gen;jaruzelskiego,132,0,734340.html) Prezydent: Nie zmieniam oceny gen. Jaruzelskiego Prezydent Komorowski nie żałuje zaproszenia generała na posiedzenie RBN. _ Być może część tego wściekłego ataku, to przejaw kompleksu _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)