Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Generał Błasik jednak naciskał na pilota?

0
Podziel się

Marian Janicki, szef Biura Ochrony Rządu zeznał, że tuż przed feralnym lotem do Smoleńska obaj rozmawiali.

Generał Błasik jednak naciskał na pilota?
(PAP/Tomasz Gzell)
bEpXFLQl

Szef Biura Ochrony Rządu potwierdza, że doszło do rozmowy generała Błasika z pilotem Tupolewa kapitanem Arkadiuszem Protasiukiem przed lotem do Smoleńska 10 kwietnia. Wczoraj Marian Janicki złożył w tej sprawie zeznania w prokuraturze wojskowej - ustalili reporterzy RMF FM.

Jak twierdzą pracownicy prokuratury, szef BOR był pytany o okoliczności nerwowej rozmowy pomiędzy generałem a kapitanem: czy słyszał coś od swoich podwładnych o tym, by Błasik kłócił się z Protasiukiem przed wylotem.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t95321.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pelnomocnik;wdow;pilotow;byl;nacisk;na;zaloge,109,0,784749.html) Pełnomocnik wdów pilotów: Był nacisk na załogę
Generał miał zeznać, że nie wie nic o samej kłótni, bo z jego informacji wynika, że nikt niczego nie słyszał. Potwierdził jednak, że do takiej rozmowy doszło. Z jego informacji ma wynikać, że generał nerwowo przywoływał pilota i gestykulował podczas rozmowy.

bEpXFLQn

Zeznania szefa BOR to pierwszy dowód w śledztwie na istnienie tej rozmowy, do tej pory przez nikogo nie potwierdzonej. Rzecznik Biura Ochrony Rządu mjr Dariusz Aleksandrowicz potwierdził, że doszło do przesłuchania, jednak nie chciał zdradzić żadnych szczegółów.

Wcześniej prokuratorzy próbowali wyjaśnić, czy doszło do wspomnianej kłótni Błasika z Protasiukiem, przesłuchując głównie funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, którzy pełnili tego dnia dyżury w okolicach saloniku VIP na wojskowej części lotniska Okęcie.

Wszyscy przesłuchani jednak stwierdzili, że nie słyszeli żadnej kłótni, bo ryk silników samolotu był zbyt głośny. Jednak według informacji zebranych przez RMF FM, funkcjonariusze opowiadali o tym zdarzeniu swoim kolegom - takie informacje miały także dotrzeć do szefa BOR, a ten podzielił się nimi z prokuratorami. Wydarzenia przed wylotem maszyny mogą okazać się bardzo ważne w śledztwie - szczególnie w wątku ewentualnych nacisków na pilotów.

Rozmowa Błasika z Protasiukiem to jeden z wątków, który Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie bada w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej. W lutym tego roku _ Gazeta Wyborcza _ napisała, że jest świadek, który słyszał, jak tuż przed wylotem Błasik zwymyślał pilota. Miało chodzić o to, że Protasiuk nie chciał lecieć, bo nie miał informacji o pogodzie w Smoleńsku; generał sam miał meldować prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, że samolot jest gotowy do lotu.

bEpXFLQt

W połowie marca prokuratorzy poinformowali jednak, że oględziny filmu z monitoringu lotniska, z 10 kwietnia 2010 r., nie ujawniły kadrów, z których można byłoby wysnuć wniosek o kłótni pomiędzy Błasikiem a Protasiukiem.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t95672.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kapitan;rzadowego;tupolewa;nie;chcial;leciec;do;smolenska,197,0,784069.html) Kapitan rządowego tupolewa nie chciał lecieć do Smoleńska Pilot TU-154M nie otrzymał aktualnego stanu pogody. Pokłócił się z dowódcą sił powietrznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t135267.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nie;nagrala;sie;klotnia;blasika;z;protasiukiem,20,0,794132.html) Nie nagrała się kłótnia Błasika z Protasiukiem Śledczy obejrzeli nagranie z kamery przemysłowej na lotnisku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t132144.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;mam;pewnosci;czy;byla;klotnia;protasiuka;z;blasikiem,48,0,785712.html) _ Nie mam pewności czy była kłótnia Protasiuka z Błasikiem _ Szef MSWiA Jerzy Miller wciąż nie podaje daty opublikowania polskiego raportu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t95672.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/odtwarzaja;ostatnie;sekundy;lotu;tu-154m,235,0,819435.html) Odtwarzają ostatnie sekundy lotu TU-154M Członkowie komisji śledczej sprawdzają czy załoga prezydenckiej maszyny, miała czas na przerwanie zniżania i bezpieczne poderwanie.
bEpXFLQO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)