Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
euro 2012 w polsce
29.05.2012 17:52

GDDKiA zerwała umowę na budowę autostrady A4 z firmą Radko

Konsorcjum firm budowało za prawie pół miliarda złotych ważny odcinek autostrady. Zarząd jest bardzo zaskoczony tą decyzją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Omers/Dreamstime)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecydowała o zerwaniu umowy na budowę odcinka autostrady A4 i drogi ekspresowej S19 z firmą Radko - poinformowała dziś rzeczniczka GDDKiA w Rzeszowie Joanna Rarus. Zarząd firmy Radko twierdzi, że jest zaskoczony tą decyzją.

Konsorcjum firm ze spółką Radko jako liderem budowało - za ponad 441 mln zł - ośmiokilometrowy odcinek tzw. północnej obwodnicy Rzeszowa. W jej skład wchodzi odcinek autostrady A4 od węzła Rzeszów centralny do węzła Rzeszów zachód i fragment drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów zachód do węzła Świlcza.

Partnerami Radko w tej inwestycji były firmy Autostrada Wschodnia oraz Punj Lloyd Ltd z Indii. Umowę z GDDKiA konsorcjum podpisało w kwietniu 2010 r. Jak podkreśliła rzeczniczka prasowa rzeszowskiego oddziału GDDKiA, powodem odstąpienia od umowy był brak płynności finansowej, co wiązało się także z zajęciami komorniczymi i zgłoszonym wnioskiem o upadłość firmy Radko.

_ - W ciągu 23 miesięcy trwania kontraktu wykonawca zrealizował zaledwie 49 proc. zakresu finansowego umowy, podczas gdy czas trwania kontraktu był pierwotnie określony na 18 miesięcy. Termin ten, przedłużony w wyniku uznanych roszczeń wykonawcy, minął 11 lutego 2012 r. _ - zaznaczyła Rarus.

Rzeczniczka dodała, że decyzja o tym, w jaki sposób zostanie wybrany nowy wykonawca, podjęta zostanie po uprawomocnieniu się odstąpienia od umowy - czyli po 14 dniach.

_ - Rozpatrujemy możliwość udzielania zamówienia uzupełniającego na dokończenie budowy tego odcinka autostrady A4 w trybie art. 67 ust. 1 pkt 6 Prawo Zamówień Publicznych wykonawcom realizującym budowę sąsiednich odcinków tej trasy. Zaś na dokończenie budowy drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów zachód do węzła Świlcza zostanie wszczęte odrębne postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego lub ograniczonego _ - zaznaczyła Rarus.

GDDKiA chce, aby odcinek budowany przez Radko był przejezdny przed zimą 2012/2013, ponieważ sąsiednie odcinki A4 będą już wówczas gotowe.

Jak poinformował Michał Żmudka z Radko, zarząd firmy jest zaskoczony decyzją GDDKiA. _ Przekreśla ona na wiele miesięcy możliwość dokończenia tego ważnego odcinka autostrady A4. Oznacza też poważne kłopoty finansowe, a być może również upadłość dla setek firm podwykonawczych i dostawców. Firmy te nie mogą liczyć na wypłatę należności _ - dodał.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/25/m139545.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/infrastruktura/artykul/autostrada;a4;bedzie;miala;wiecej;stanowisk;poboru;oplat,207,0,1090511.html) *Będą ułatwienia na płatnej autostradzie * Będą ułatwienia na płatnej autostradzie Podkreślił, że firma podejmie _ stanowcze kroki prawne mające na celu obronę interesu firm zaangażowanych w przedmiotowy kontrakt _. Według zarządu Radko decyzja jest tym bardziej niezrozumiała, iż zapadła jeszcze przed rozstrzygnięciem przez ministra transportu roszczeń związanych z opóźnieniami w realizacji inwestycji, które były spowodowane warunkami atmosferycznymi. Chodzi m.in. o szkody wyrządzone na placu budowy przez powódź.

W oficjalnym komunikacie zarząd Radko przypomniał, że proponował GDDKiA tzw. umowę podwykonawczą, czyli dopuszczenie do realizacji kontraktu podwykonawców, co zwiększyłoby tempo robót. Jednak - jak powiedziała Rarus - umowa zawierała błędy formalne i została odrzucona.

Informacje o kłopotach firmy Radko pojawiały się w mediach od kilku tygodni. W połowie maja do sądu w Krakowie trafił wniosek o upadłość spółki. Złożył go jeden z wierzycieli Radko, który domaga się zapłaty prawie 800 tys. zł. Na stronie internetowej Radko jest umieszczone oświadczenie w tej sprawie. Można w nim przeczytać, że _ przedmiotowy wniosek został złożony przez firmę niezwiązaną z podstawową działalności firmy _. _ Prawnicy spółki Radko podjęli odpowiednie kroki w celu oddalenia tego wniosku _ - czytamy w komunikacie.

Czytaj więcej w Money.pl
Czarna seria. Upadnie firma budująca A4? Jest wniosek o upadłość kolejnej firmy budującej autostrady.
Wypadek na A4. Trasa już przejezdna W wypadku zderzyły się trzy samochody osobowe - fiat panda, nissan primera i peugeot 307.
Robotnicy odmówili budowania autostrady 300 robotników budujących odcinek od węzła Krzyż do węzła Dębica zeszło z placu budowy.
Tagi: euro 2012 w polsce, autostrady, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz