Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gangi wyzyskują imigrantów z Rumunii

0
Podziel się

Policja potwierdziła przypadki niewolnictwa na plantacjach oliwek na
południu Portugalii.

Gangi wyzyskują imigrantów z Rumunii
(pedrosimoes7/CC/Flickr)
bErmZhVN

Policja potwierdziła przypadki niewolnictwa na plantacjach oliwek na południu Portugalii. Do ciężkiej pracy zorganizowane grupy przestępcze wykorzystywały tam przybyszów z Europy Wschodniej.

Jak poinformował Paulo Flor z biura prasowego Państwowej Komedy Policji w Lizbonie, potwierdzono przypadki zmuszania do niewolniczej pracy kilkudziesięciu obywateli Rumunii. Wyjaśnił, że zostali oni zwabieni do Portugalii na plantacje oliwek obietnicami dobrych zarobków i dobrych warunków pracy.

_ Obiecywano im szybki zarobek w rolnictwie. Tymczasem na miejscu zmuszani byli do pracy za mniej niż 1 euro dziennie. Za podróż do Portugalii musieli zapłacić grupom przestępczym po około 400 euro _ - powiedział Paulo Flor.

bErmZhVP

Według przedstawiciela policji większość przypadków zmuszania do niewolniczej pracy w rolnictwie potwierdzono w regionie Alentejo, w południowej części Portugalii. Rumuńscy imigranci byli tam umieszczani w obozach pracy i zmuszani do zrywania oliwek przez gangi z Europy Wschodniej działające na terenie Półwyspu Iberyjskiego. W procederze tym wspomagało je kilku Portugalczyków.

Państwowa Inspekcja Pracy (ACT) w Lizbonie ujawniła w komunikacie, że w październiku br. do konsulatu Rumunii w Faro oraz na jeden z komisariatów policji w południowej Portugalii zgłosiło się łącznie 24 Rumunów z prośbą o pomoc.

ATC poinformowała również, że Rumuni mieszkali w warunkach niebezpiecznych dla zdrowia. W pomieszczeniach, w których przebywali, nie było nawet podstawowych urządzeń sanitarnych.Do czasu zorganizowania transportu do Rumunii imigranci zarobkowi wykorzystywani na portugalskich plantacjach pozostaną pod opieką Czerwonego Krzyża w mieście Beja. Powrót do kraju ma nastąpić w pierwszej połowie listopada.

Jeszcze w grudniu 2011 r. przypadki niewolniczej pracy imigrantów na plantacjach w regionie Alentejo zgłosił policji biskup miasta Beja, Antonio Dantas. Ujawnił on, że z docierających do niego sygnałów wynika, iż w gospodarstwach rolnych na południu Portugalii zmuszani są do niewolniczej pracy obywatele Rumunii, a także Mołdawii i Tajlandii. Policja nie potwierdziła wówczas tych informacji.

bErmZhVV
Czytaj więcej w Money.pl
Rząd zaostrza sankcje za nadużycia marketów Za łamanie prawa właściciele sieci super- i hipermarketów będą mogli zapłacić grzywnę sięgająca nawet 3,5 mln euro.
Tak Portugalia zarobiła na podniesionym VAT Podwyższony z 10 do 23 procent VAT od usług gastronomicznych przyniósł portugalskiemu budżetowi 272 mln euro. Rząd zamierza utrzymać wyższą stawkę podatku również w przyszłym roku.
Portugalskie szpitale na skraju upadłości? 62 procent portugalskich szpitali zalega dostawcom towarów i usług z płatnościami ponad 90 dni.
Podnoszą wiek emerytalny i tną płace! Zgodnie z warunkami pomocy finansowej udzielonej przez trojkę, w 2014 r Portugalia będzie musiała zaoszczędzić jeszcze 3,9 miliarda euro.
bErmZhWq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)