Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gabinet Donalda Tuska w Brukseli. Jest już pełny skład

0
Podziel się:

Z Tuskiem będą blisko współpracowały 33 osoby - mniej więcej tyle, co z jego poprzednikiem.

Gabinet Donalda Tuska w Brukseli. Jest już pełny skład
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)
bFelKLaZ

Donald Tusk, od początku tygodnia nowy szef Rady Europejskiej, ma już skompletowany międzynarodowy gabinet. Nie będzie w nim dominacji rodaków.

Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że mniej niż jedna trzecia najbliższych współpracowników to Polacy. Jeden z nich - Łukasz Koliński pracował dla Hermana Van Rompuy'a. Szefem gabinetem został Piotr Serafin, a do Brukseli przylecieli też jego współpracownicy z Polski - Paweł Karbownik i Katarzyna Smyk. Ponadto w gabinecie będzie także dwoje współpracowników Donalda Tuska z Kancelarii Premiera, oraz były rzecznik rządu Paweł Graś.

Od kilku tygodni wiadomo, że głównym doradcą do spraw zagranicznych będzie Estonka Riina Kionka. - _ Osoba niezwykle doświadczona, od 2004 roku w Brukseli, przez lata pracowała z Javierem Solaną, doradzała mu w sprawach praw człowieka. W ostatnich miesiącach zajmowała się Azją Centralną. Ten wybór dużo mówi na temat kierunków na których szef Rady Europejskiej będzie chciał się skoncentrować _ - powiedział Polskiemu Radiu Piotr Serafin.

bFelKLbb

Z kolei głównym doradcą do spraw gospodarczych będzie Francuz Jean-Pierre Vidal, który przez lata pracował w Europejskim Banku Centralnym. Piotr Serafin podkreśla, że ten wybór też nie jest przypadkowy. _ - Najgorsze, jeśli chodzi o kryzys, jest za nami, ale wiele jest jeszcze do zrobienia. Nie uda się przeprowadzić zmian bez porozumienia przede wszystkim między Francją i Niemcami. Szef doradców ekonomicznych to Francuz, ale z Frankfurtu _ - dodał Piotr Serafin.

Jeśli chodzi o pozostałe nominacje, to zastępcą szefa gabinetu będzie Luksemburczyk, a przemówienia będzie pisał Brytyjczyk.

Gabinet Donalda Tuska liczebnością będzie zbliżony do tego, który miał Herman Van Rompuy. Z zasiadających w nim 33 osób, szesnaście to urzędnicy merytoryczni.

Czytaj więcej w Money.pl
Nieoficjalne pożegnanie Tuska w Belwederze Obecni są między innymi premier Ewa Kopacz, Donald Tusk i inni ważni politycy partii rządzącej.
Tusk porzuca Polskę. Od jutra będzie inkasował sto tysięcy złotych miesięcznie Dopina ostatnie kwestie przed objęciem stanowiska szefa Rady Europejskiej.
Tusk kompletuje gabinet. Na pewno będzie... _ Główne role już są rozdane _ - zdradził były premier.
bFelKLbC
KOMENTARZE
(0)