Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundusz Kościelny w Polsce. Dziś kolejne rozmowy o finansach

0
Podziel się:

W Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji dziś kolejne spotkanie zespołów konkordatowych.

Fundusz Kościelny w Polsce. Dziś kolejne rozmowy o finansach
(Michal WARGIN/East News)

W Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji dziś kolejne spotkanie zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego w sprawie przekształcenia Funduszu Kościelnego.

Rząd proponuje, aby w zamian za likwidację Funduszu Kościelnego obywatele przeznaczali dobrowolnie na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych 0,3 procent rocznego podatku. Stronie kościelnej zależy natomiast, aby odpis podatkowy był - wzorem innych państw europejskich - wyższy.
Rząd chciałby, aby wysokość odpisu była określona w zawartym ze stroną kościelną porozumieniu, którego ostateczny kształt zatwierdziłby parlament. Przedstawiciele Kościoła zwracają natomiast uwagę, że sposób procedowania określają zarówno Konstytucja jak i umowa konkordatowa - przypomina rzecznik episkopatu, ksiądz Józef Kloch.

- _ Są najpierw rozmowy, potem umowa między kościołem a rządem i uchwalenie ustawy w Sejmie. Tak mówi prawo _ - tłumaczy Kloch.

Na proponowany przez stronę rządową odpis w wysokości 0,3 procent nie zgadza się takkże Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.

Zespół Roboczy Kościelnej Komisji Konkordatowej ds. Realizacji 22 art. Konkordatu tworzą: metropolita warszawski, przewodniczący Rady Ekonomicznej Konferencji Episkopatu kard. Kazimierz Nycz, metropolita lubelski, przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej abp Stanisław Budzik, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak, a także dr Irena Ożóg i ks. dr hab. Piotr Stanisz, prof. KUL.

Czytaj więcej w Money.pl
Darują zdrajcy Watykanu? Papież nic nie wie Wiadomość o tym, że Benedykt XVI prawdopodobnie ułaskawi swego byłego kamerdynera Paolo Gabriele, który został skazany przez watykański sąd na półtora roku więzienia za kradzież poufnych dokumentów, ogłoszono bez wiedzy papieża.
Arcybiskup: Zasadniczo nie jestem koniem Justin Welby przyznał, że czuł się dziwnie, kiedy w zakładach bukmacherskich podawano jego notowania. _ - Zasadniczo nie jestem koniem i myślę, że to naprawdę ważne, żeby to wyjaśnić - dodał. _
"Małżeństwa gejów? Czemu nie wielożeństwo" Według Stolicy Apostolskiej, w kilku krajach doszło w ostatnich dniach do niepokojących wydarzeń, które dotyczą kwestii małżeństwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)