Notowania

kościół w polsce
05.03.2013 13:19

Fundusz Kościelny. Episkopat zajmie się porozumieniem z rządem

Zdaniem arcybiskupa Józef Michalika, nie będzie problemów z zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem z podatku w wysokości 0,5 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

W rozmowach z rządem na pewno nie zamierzamy unikać trudnych tematów - zapowiada przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik.

Hierarcha rozmawiał z dziennikarzami przed rozpoczętym dziś w Warszawie dwudniowym zebraniem plenarnym Episkopatu Polski. W trakcie tego zebrania biskupi wysłuchają opinii na temat roboczego porozumienia w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem z podatku w wysokości 0,5 proc.

- _ Teraz wyniki ustaleń musimy przedstawić Episkopatowi _ - zaznaczył arcybiskup Józef Michalik. Jego zdaniem nie będzie problemów z przyjęciem tego rozwiązania. Kolejny krok w tej sprawie to podpisanie wspólnej umowy z rządem.

Według arcybiskupa Michalika w takiej umowie trzeba też wspomnieć o społecznej roli kościoła i zobowiązaniach obu stron. Na tym polega _ przyjazna separacja _, podsumowuje hierarcha. Jednocześnie zapowiada, że kościół nie będzie w kontaktach z rządem unikał trudnych tematów, ale chce zrozumienia dla swoich racji. Arcybiskup jest optymistą, ufa że uda się taką współpracę wypracować.

W trakcie zebrania plenarnego Episkopatu Polski biskupi zapoznają się także z projektem dokumentu bioetycznego. Omówią sprawy duszpasterstwa wśród Polonii i przygotowań do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

O godzinie 18 spotkają się natomiast w warszawskiej archikatedrze na modlitwie dziękczynnej za pontyfikat Benedykta XVI. Będą się także modlić za uczestników konklawe.

Czytaj więcej w Money.pl
Odpis podatkowy na Kościoły to strata dla... Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza oczekuje, że rząd zrefunduje jego miastu spodziewaną stratę 235 tys. złotych rocznie.
Odpis podatkowy ich nie interesuje. Chcą rekompensaty za likwidację Funduszu Ministerstwo dopuszcza okres przejściowy, w którym będzie związkom wyznaniowym dopłacać.
Tagi: kościół w polsce, episkopat, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz