Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fundusz Kościelny do likwidacji? Episkopat liczy na dalsze rozmowy z rządem

0
Podziel się

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zaapelował do przedstawicieli Kościoła o zaufanie w sprawie prac nad funduszem.

Fundusz Kościelny do likwidacji? Episkopat liczy na dalsze rozmowy z rządem
(Iwanczuk/Reporter)
bErQZhMB

Działamy zgodnie z kalendarzem, publicznie konsultujemy projekt, który nie zostanie wycofany - powiedział dzisiaj w TVN24.

W ten sposób Boni odniósł się do wczorajszych wypowiedzi sekretarza Konferencji Episkopatu Polski bp. Wojciecha Polaka, który powiedział, że skierowanie projektu ustawy dotyczacego Funduszu Kościelnego do dalszych prac legislacyjnych musi być poprzedzone zawarciem umowy. KEP chce rozliczenia Funduszu i liczy na dalsze rozmowy z rządem.

Chodzi o umowę pomiędzy rządem a episkopatem w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym. Bp Polak podkreślał wczoraj, że konieczność podpisania takiego dokumentu była jednym z ustaleń zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego, czego minister Boni nie kwestionował. Sekretarz KEP przypomniał, że zasadnicze ustalenia ws. Funduszu Kościelnego dotyczyły zaakceptowania rozpoczęcia prac nad przekształceniem Funduszu w dobrowolny odpis podatkowy i wysokości tego odpisu na poziomie 0,5 proc.

bErQZhMD

Dzisiaj Boni pytany, czy rząd wycofa projekt w sprawie Funduszu Kościelnego, zaprzeczył, by tak miało się stać. - _ Projekt nie zostanie wycofany. Ja jeszcze przypomniałbym naszym partnerom z episkopatu, że działamy zgodnie z ustalonym kalendarzem. Może część episkopatu nie jest przyzwyczajona do tego, że projekty, które mają wartość publiczną są także publicznie konsultowane, a nie tylko w zaciszu gabinetów _ - dodał.

Minister uważa, że projekt musiał być konsultowany, a po konsultacjach strony zasiądą do dyskusji nad umową - od czego rząd się nie uchyla. Przypomniał, że umowa nie dotyczy tylko odpisów na Kościół katolicki, ale też na inne Kościoły i związki wyznaniowe.

_ - Więc ja nie muszę słyszeć pokrzykiwania, że ta umowa jest ważna. Musimy mieć jeden i drugi dokument. Dla mnie ważna jest ustawa, a sądzę, że dla Kościoła również. Musimy się w tej sprawie porozumieć. Więcej zaufania i biskupowi Polakowi, i partnerom z episkopatu, żeby nie wprowadzać kompletnie niepotrzebnego napięcia _ - zaapelował.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz mówił w czwartek dziennikarzom, że brak akceptacji uwag strony kościelnej będzie oznaczał konieczność powrotu do negocjacji. Zaznaczył, że nie dotyczyłyby one kwestii wysokości odpisu, bo jest ona już ustalona i zaakceptowana przez obydwie strony.

bErQZhMJ

MAC pod koniec lipca skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy wprowadzającej dobrowolny odpis podatkowy na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Zgodnie z projektem proponowane rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia kolejnego roku, po zdjęciu przez Komisję Europejską z Polski procedury nadmiernego deficytu budżetowego.

Resort informował wtedy, że rząd _ wyraża dobrą wolę i deklaruje dołożenie najwyższej staranności, by zmiany proponowane przez projekt znalazły swój wyraz w umowach popisanych z Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi _. _ Jeśli jednak nie dojdzie do uzgodnienia stanowisk między rządem a danym Kościołem lub innym związkiem wyznaniowym, projekt trafi do parlamentu bez zawarcia stosownej umowy _ - zaznaczono.

W uwagach do projektu przesłanych do MAC sekretariat KEP napisał, że projekt ustawy _ należy uznać za nieuzgodniony _. _ Ponieważ nie dokonano rozliczenia Funduszu Kościelnego, a propozycja wprowadzenia w życie projektowanych rozwiązań nie została jeszcze poprzedzona zawarciem umowy państwowo-kościelnej między rządem RP a Konferencją Episkopatu Polski - uważamy, że nie powinno się kierować projektu do dalszych prac w parlamencie _ - stwierdzili biskupi.

Czytaj więcej w Money.pl
Awantura o Fundusz Kościelny. PO twardo - _ Wycofanie projektu przekształcenia Funduszu Kościelnego jest niemożliwe _- mówi rzecznik rządu Paweł Graś. Rządowy projekt w tej sprawie napotkał ostry sprzeciw biskupów.
Fundusz Kościelny do likwidacji. Co duchowni dostaną w zamian? Minister Michał Boni ujawnił szczegóły porozumienia z kościołami i związkami wyznaniowymi. Już są skargi.
Kościół chce dalszego zwrotu majątku Kościół katolicki wskazuje, że państwo nadal ma ziemię odebraną mu przez komunistów.
bErQZhNe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)