Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fundacja Itaka dostała dotację od ministra

0
Podziel się:

Minister spraw wewnętrznych przyznał Fundacji Itaka 110 tys. zł na prowadzenie telefonu interwencyjnego (116-000) w sprawie zaginionych dzieci.

Fundacja Itaka dostała dotację od ministra
(iStockphoto)
bECGEcbV

Minister spraw wewnętrznych przyznał Fundacji Itaka 110 tys. zł na prowadzenie telefonu interwencyjnego (116-000) w sprawie zaginionych dzieci - poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

O przyznanie dotacji, w ramach otwartego konkursu ofert, mogły się ubiegać organizacje pozarządowe. Oferty można było składać do 8 stycznia. Wygrał projekt Fundacji Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Konsultanci fundacji będą prowadzić telefon przez 7 dni w tygodniu; połączenie będzie bezpłatne.

bECGEcbX

Jak poinformowała Woźniak, Fundacja Itaka zapewni wsparcie psychologiczne, prawne i socjalne rodzicom poszukiwanego dziecka. Przeprowadzi też działania informacyjne i promocyjne skierowane do społeczeństwa dotyczące funkcjonowania numeru 116-000.

Według MSW realizacja zadania powinna przede wszystkim przyczyniać się do jak najszybszego odnalezienia zaginionego dziecka, w tym do zbierania i analizowania informacji na temat zaginionego, przekazywania tych informacji policji oraz opiekunom dziecka, a także poszerzenia wiedzy osób korzystających z telefonu na temat istniejących organizacji udzielających specjalistycznej pomocy.

W 2007 r. Komisja Europejska zdecydowała o rezerwacji krajowego zakresu numerów zaczynających się na 116 na usługi społeczne. Chodziło o to, by obywatele całej Europy mogli otrzymać tę samą usługę, dzwoniąc na ten sam numer. Linia 116 000 to numer interwencyjny w sprawie zaginionych dzieci.

W Polsce linia interwencyjna w sprawie zaginionych dzieci została uruchomiona w marcu 2009 r. Od początku jej istnienia konkursy na obsługę telefonu wygrywała Fundacja Itaka.

bECGEccd

Z danych Fundacji Itaka wynika, że w 2012 r. otrzymała ona 10 zgłoszeń o zaginięciu dziecka do lat 11, odnaleziono siedmioro z nich, troje zmarło. W przedziale wiekowym 12-17 lat zgłoszono 166 zaginięć. 150 osób udało się odnaleźć; troje nie żyje. W ubiegłym roku odnotowano też 69 porwań rodzicielskich - 44 dzieci odnaleziono.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie będą wysyłać dzieci na wojnę Ministerstwo Obrony uspokaja twierdząc, że na terenie Rosji nie ma gorących miejsc. Tak więc w najbliższym czasie nikt na wojnę nie pojedzie.
Matka zabiła pięcioro dzieci? Są badania DNA Badania DNA potwierdziły, że odnalezione we wsi Hipolitowo (Podlaskie) szczątki noworodków to zwłoki czworga dzieci kobiety podejrzanej o ich zabójstwo.
bECGEccy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)