Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory 2011
11.10.2011 12:03

Francuska prasa o wyborach w Polsce

Polska zakończyła okres przejściowy i stała się w pewnym sensie krajem normalnym - piszą gazety.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

*Francuskie dzienniki poświęcają dziś wiele miejsca niespodziewanemu sukcesowi Ruchu Palikota, określanego przez nie jako _ antyklerykalny _. Według gazet, wybory pokazują, że Polska stała się normalnym państwem. *

_ - Antyklerykał Palikot czyni cuda w wyborach parlamentarnych _ - tytułuje swój artykuł lewicowy dziennik _ Liberation _. Gazeta tylko zdawkowo wspomina o sukcesie PO, rozwodząc się nad postacią Janusza Palikota, nieznanego do tej pory zupełnie we Francji.

_ - Z okrzykiem wojennym "Stop hipokryzji!", antyklerykał Janusz Palikot skłonił do głosowania na siebie w ubiegłą niedzielę prawie 1,3 mln Polaków, którzy jak on marzą o prawdziwym państwie laickim _ - twierdzi _ Liberation _. Według gazety, Ruch Palikota chce Polski _ bez lekcji religii w szkołach państwowych, bez wszechobecności Kościoła w życiu publicznym _. Prasa przypomina, że partia ta głosi hasła legalizacji aborcji, prawnego uznania związków homoseksualnych i zniesienia zakazu handlu tzw. miękkimi narkotykami.

Główny dziennik francuskiej lewicy przedstawia Palikota jako _ filozofa z wykształcenia, bogatego biznesmena, znanego z prowokacyjnych zachowań , jak np. _ przyniesienia do studia telewizyjnego głowy świni czy plastikowego penisa _. Liberation _ odnotowuje przy tym, że jednym z doradców Palikota jest Piotr Tymochowicz, który wcześniej współtworzył wizerunek medialny Andrzeja Leppera.

Z kolei centroprawicowy dziennik _ Le Figaro _ pisze: _ Spodziewano się konserwatysty Jarosława Kaczyńskiego. To ostatecznie wolnomyśliciel Janusz Palikot sprawił niespodziankę _. W przekonaniu gazety, sukces antyklerykalnej formacji pokazał, jak bardzo polskie społeczeństwo zmieniło się pod względem obyczajowym.

_ - Naruszając tabu i rzucając wyzwanie Kościołowi, ten bardzo bogaty biznesmen, nietypowy populista wywołał wstrząs, którego siłę można zmierzyć w Krakowie. Wbrew wszelkim oczekiwaniom, domena Jana Pawła II, bastion polskiej burżuazji, otworzyła drzwi do parlamentu transseksualistce Annie Grodzkiej, stojącej na czele tamtejszej listy Ruchu Palikota _ - pisze _ Le Figaro _.

Według gazety, wyborczy triumf PO i dobry wynik Palikota _ uwypuklają, że alternatywa proponowana przez Jarosława Kaczyńskiego stała się anachroniczna _. Komentując zwycięstwo PO _ Le Figaro _ dodaje, że ponad 20 lat po upadku komunizmu Polska, _ potężne państwo Nowej Europy definitywnie zakończyło okres przejściowy _ i _ stała się w pewnym sensie krajem normalnym _.

Ruch Palikota jest też głównym bohaterem artykułu o polskich wyborach w katolickim dzienniku _ La Croix _ zatytułowanym _ Antyklerykalna partia toruje sobie drogę w Polsce _. Gazeta wybija na pierwszy plan, że lider tej partii chciałby zdjąć krzyże zawieszone w polskich szkołach i instytucjach publicznych.

Według _ La Croix _, antyklerykalna partia będzie mogła teraz _ mieszać szyki rządowi _, który dotychczas _ traktował ją z pogardą jako "partię kabaretową" _. Ale, zdaniem gazety, nie należy tłumaczyć sukcesu Palikota jedynie jego otwarcie antyklerykalnym nastawieniem. _ - Mimo bardzo liberalnych gospodarczo idei, opowiedzenie się Palikota za obroną mniejszości i jego zajadła awersja do braci Kaczyńskich uwiodła wyborców zawiedzionych SLD _ - dodaje katolicki dziennik.

Więcej na temat wyborów w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t136967.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kalisz;gratuluje;palikotowi;i;krytykuje,193,0,933825.html) "Partia jest Palikotem, nie lubię wodzostwa" Polityk SLD przyznał też, że nie wyklucza ubiegania się o szefostwo w Sojuszu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/163/t148899.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/glowa;napieralskiego;spadnie,18,0,932626.html) Głowa Napieralskiego spadnie Dr Jarosław Flis komentuje wyniki wyborów. Mówi dlaczego SLD może pęknąć.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t160792.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/palikot;trzeci;i;liczy;na;wiecej;nasi;wyborcy;lubia;dlugo;spac,34,0,932642.html) Ruch Palikota: 21 dni i rządzilibyśmy sami Według sondażu exit poll, Ruch Palikota wejdzie do Sejmu z poparciem 10,1 procent.
Tagi: wybory 2011, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz