Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Francja wyśle 4 myśliwce nad państwa bałtyckie, baza maszyn w Polsce

0
Podziel się:

Samoloty Mirage 2000 i Rafale mają patrolować niebo nad krajami bałtyckimi, ich baza będzie się mieścić w naszym kraju.

Mirage 2000 - m. in. tego typu samoloty mają u nas stacjonować</br>
Mirage 2000 - m. in. tego typu samoloty mają u nas stacjonować</br> (Staff Sgt. Michael B. Keller, USAF/public domain)

Cztery francuskie myśliwce wzmocnią natowską misję patrolowania przestrzeni powietrznej nad trzema państwami bałtyckimi - poinformował w Waszyngtonie szef sztabu generalnego francuskiej armii generał Pierre de Villiers. Maszyny będą stacjonowały w Polsce, pojawią się u nas już trzy dni.

De Villiers przypomniał, że francuski samolot elektronicznego rozpoznania AWACS co trzy dni prowadzi już patrole nad Rumunią.

W połowie marca francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian poinformował w czasie wizyty w stolicy Estonii, Tallinie, że Francja jest gotowa wysłać nad kraje bałtyckie cztery samoloty bojowe typu Mirage 2000 i Rafale.

Litwa, Łotwa i Estonia, które nie dysponują siłami powietrznymi, obawiają się Rosji w związku z napięciami na Ukrainie.

Od 1 kwietnia Francja skierowała samolot AWACS do patrolowania w ramach NATO przestrzeni powietrznej w Europie Wschodniej - informował na początku kwietnia rzecznik sztabu generalnego francuskiej armii. Co 3-4 dni samolot AWACS przeprowadza lot połączony z wymianą danych z NATO. Maszyna po misji powraca do bazy w Avord w środkowej Francji.

De Villiers, który przebywał wczoraj w Waszyngtonie, wskazał, iż nie otrzymał politycznych poleceń, żeby zastosować inne środki wsparcia sojuszników NATO. - _ Na razie wskazówki są jasne, nie wychodzimy poza to _ - powiedział.

- _ Francuska armia, pomimo swego zaangażowania, zwłaszcza w Afryce, dysponuje wszelako środkami ewentualnego wzmocnienia, jeśli będzie to konieczne _- zauważył szef sztabu generalnego francuskiej armii. Przypomniał, że Francja nadzoruje w 2014 r. komponent lądowy sił szybkiego reagowania NATO.

Głównym tematem rozmów de Villiersa w stolicy USA była amerykańsko-francuska współpraca wojskowa w rejonie Sahelu. Sahel to region ciągnący się wzdłuż południowych obrzeży Sahary i północnych obrzeży Sudanu od Senegalu do Somalii przez Mauretanię, Mali, Niger, Czad, Sudan i Erytreę.

Czytaj więcej w Money.pl
Myśliwce NATO przechwyciły bombowce Rosji Myśliwce tych trzech krajów NATO eskortowały rosyjskie maszyny, dopóki te nie zmieniły kursu.
Powstanie polsko-ukraińsko-litewska brygada Siemoniak zapewnił, że polskie uczelnie wojskowe są gotowe do przyjęcia studentów ukraińskich i do współpracy w ramach programów kształcenia żołnierzy.
NATO wysyła okręty na Morze Bałtyckie Sojusz Północnoatlantycki chce zasygnalizować państwom nadbałtyckim, że mogą liczyć na solidarność i wsparcie z jego strony.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)