Notowania

muchtar ablazow
21.08.2013 17:48

Francja wyda Rosji kazachskiego oligarchę?

Rosja zwróciła się do Francji o wydanie jej kazachskiego oligarchy Muchtara Ablazowa. Aresztowany we Francji Ablazow jest oskarżany o zdefraudowanie 6 mld dolarów z banku BTA, którym kierował.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ell brown/CC/Flickr)

Rosja zwróciła się do Francji o wydanie jej kazachskiego oligarchy Muchtara Ablazowa. Aresztowany we Francji Ablazow jest oskarżany o zdefraudowanie do 6 mld dolarów z banku BTA, którym kierował - poinformował zastępca prokuratora generalnego.

50-letni Ablazow, który ukrywał się od chwili, gdy przed 18 miesiącami został skazany w Wielkiej Brytanii, został aresztowany w pobliżu Cannes w lipcu i od tego czasu przebywa w areszcie.

_ - Przesłaliśmy wniosek do francuskiego Ministerstwa Sprawiedliwości o wydanie Rosji tzw. biznesmena, by można go było postawić przed sądem za oszustwa, pranie pieniędzy i inne przestępstwa _ - cytuje dziennik _ Rossijskaja Gazieta _ zastępcę prokuratora generalnego Aleksandra Zwiagincewa.

Rosja, Kazachstan i Ukraina wysunęły oskarżenia wobec Ablazowa w roku 2009, gdy bank BTA został przejęty przez władze, które ogłosiły jego niewypłacalność. Bank miał ukraińskich i rosyjskich udziałowców. Ablazow odrzucił oskarżenia, które, jak twierdzi, są motywowane politycznie. Zdaniem Ablazowa prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew chce go uciszyć jako politycznego oponenta. Ablazow nie może zostać ekstradowany do Kazachstanu, bo między Francją a Kazachstanem nie ma odpowiedniej umowy.

Francuskie władze aresztowały Ablazowa na wniosek ukraińskich organów ścigania i na początku sierpnia powiedziano, że może zostać wydany właśnie Ukrainie. Przesłuchanie w sprawie ewentualnej ekstradycji spodziewane jest we wrześniu - pisze Reuters.

Ablazow otrzymał w 2011 roku azyl polityczny w Wielkiej Brytanii. Uciekł ze Zjednoczonego Królestwa w lutym 2012 roku, gdy tamtejszy sąd skazał go na 22 miesiące więzienia za obrazę sądu, i od tego czasu się ukrywał.

Ablazow nim został krytykiem rządu prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa był ministrem energetyki tego kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Czego chce Edward Snowden? Mówi jedno, a... Zapowiadał złożenie wniosku o azyl w trakcie piątkowego spotkania z politykami i obrońcami praw człowieka, jednak nie dopełnił procedury prawnej. O co mu naprawdę chodzi?
W stosunkach Francja-Rosja znów gorąco Rosyjski ambasador w Paryżu został zaproszony, by złożył wyjaśnienia.
Jest już obywatelem Rosji. Teraz planuje... Gerard Depardieu, który w sobotę oficjalnie zameldował się w swojej nowej ojczyźnie, Rosji, zamierza otworzyć tam restaurację.
Tagi: muchtar ablazow, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz