Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Francja wycofuje swoich żołnierzy z Kosowa

0
Podziel się:

Nadal będzie jednak uczestniczyć w sztabie KFOR, a gdyby sytuacja w Kosowie w sferze bezpieczeństwa pogorszyła się, będzie gotowa wysłać dodatkowe siły.

Francja wycofuje swoich żołnierzy z Kosowa
(PAP/EPA)

W siłach KFOR w Kosowie, służy ich jeszcze ponad 300. Decyzja związana jest z chęcią nadania większego priorytetu innym operacjom, zwłaszcza w Mali i Republice Środkowoafrykańskiej.

Francja będzie jednak nadal uczestniczyć w sztabie KFOR, a gdyby sytuacja w Kosowie w sferze bezpieczeństwa pogorszyła się, będzie gotowa wysłać dodatkowe siły. Jak przekazały źródła dyplomatyczne, powodem decyzji jest zaangażowanie Francji w Mali i w dalszej kolejności - w Republice Środkowoafrykańskiej. Te operacje wymagają znacznych zasobów ludzkich i materialnych.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zareagował na te plany stwierdzeniem, że wszyscy wiedzą, iż Francja ma wiele zobowiązań _ na innych arenach operacji (wojskowych) _. Wskazał też, że Francja wniosła wielki wkład w działalność KFOR. _ Jestem przekonany, że w oparciu o zasadę solidarności będziemy w stanie zapełnić lukę _ po Francuzach - dodał.

Francuscy żołnierze są wycofywani z Kosowa stopniowo. W siłach międzynarodowych w Kosowie podlegających NATO Francja uczestniczy od 1999 roku. Największą liczebność - 5900 żołnierzy - jej kontyngent osiągnął w 2000 roku. Potem systematycznie go zmniejszano. Obecnie całe siły KFOR liczą około 5000 żołnierzy.

Czytaj więcej w Money.pl
UE: przemoc i zastraszanie w Kosowie UE potępiła incydenty na północy Kosowa, do których doszło podczas wyborów samorządowych.
Hollande ujął się za romską nastolatką, ale... Odesłanie jej do Kosowa wywołało we Francji kontrowersje i protesty.
"Ukraina powinna mieć wolny wybór" _ - Nie widzę oznak interwencji wojskowej i nie ma cech charakterystycznych dla przewrotu - _ mówił Laurent Fabius, szef MSZ.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)