Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francja: Ustawa o małżeństwach gejowskich uchwalona

Mimo gwałtownych protestów, Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę zezwalającą na małżeństwa homoseksualne i adoptowanie dzieci przez pary tej samej płci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Zgromadzenie Narodowe, niższa izba francuskiego parlamentu, przyjęła we wtorek ustawę zezwalającą na małżeństwa homoseksualne i adoptowanie dzieci przez pary tej samej płci. Ustawę już wcześniej uchwalił francuski Senat.

Ustawa została przyjęta 331 głosami za i 225 głosami przeciw. Rządząca Partia Socjalistyczna, z której wywodzi się prezydent Francois Hollande, dysponuje w Zgromadzeniu Narodowym większością absolutną.

_ - Wielu Francuzów będzie dumnych z wykonania tego zadania _ - przekonywała minister sprawiedliwości Christiane Taubira w parlamencie. Zapowiedziała, że zawieranie ślubu według nowego prawa będzie możliwe już od czerwca.

Budząca sprzeciw Kościoła katolickiego i konserwatystów ustawa nie tylko umożliwia zawieranie cywilnych związków małżeńskich przez osoby homoseksualne, ale także - co wywoływało główne kontrowersje - pozwala na adoptowanie dzieci na identycznych zasadach, jak w wypadku par heteroseksualnych. Nowe prawo wprowadza liczne zmiany w kodeksie cywilnym, zachowuje jednak dotychczasowe pojęcia _ ojca _ i _ matki _, wprowadzając przy tym nowy termin _ rodzice tej samej płci _.

Ustawa nie pozwala natomiast na korzystanie przez pary tej samej płci z metod medycznie wspomaganego rozrodu, jak technika in vitro czy sztuczne zapłodnienie. Prawo do tego przysługiwać będzie, jak do tej pory, tylko związkom heteroseksualnym.

Legalizacja małżeństw par homoseksualnych oraz przyznania im prawa do adopcji dzieci to największa reforma społeczna we Francji od czasu, gdy w 1981 roku ówczesny prezydent Francois Mitterrand zniósł karę śmierci - podkreśla agencja Reutera.

O ile jednak wówczas zmianie sprzeciwiała się większość społeczeństwa, o tyle w sprawie małżeństw par tej samej płci wśród Francuzów panuje szerokie poparcie. W sondażu pod koniec stycznia większość Francuzów (63 proc.) poparła małżeństwa homoseksualne. W sprawie adopcji dzieci przez osoby tej samej płci opinia publiczna była już bardzo podzielona: 49 proc. było za, a przeciwko - 51 procent.

Przed głosowaniem w Zgromadzeniu Narodowym przed jego siedzibą rozmieszczono tysiące policjantów, wyposażonych m.in. w armatki wodne, którzy mieli strzec porządku w razie kolejnych protestów przeciw ustawie.

Podobnych demonstracji nie brakowało w miesiącach poprzedzających uchwalenie ustawy. Jeden z największych protestów miał miejsce w niedzielę - w Paryżu demonstrowało ok. 30-45 tys. jej przeciwników. Stojąca na czele ruchu antygejowskiego katolicka felietonistka i aktorka komediowa Frigide Barjot (pseudonim) zapowiedziała we wtorek, że protesty będą kontynuowane. Deputowani ugrupowań konserwatywnych obiecali z kolei, że w sprawie ustawy zwrócą się do Trybunału Konstytucyjnego.

Francja stała się 14. państwem na świecie, które dopuszcza zawieranie związków małżeńskich przez pary tej samej płci. Wcześniej na taki krok zdecydowały się m.in. Kanada, Dania, Szwecja, Nowa Zelandia i Urugwaj.

Już w 1999 roku Francja wprowadziła rejestrowane związki partnerskie, tzw. PACS, które pozwalają na legalizację nieformalnego związku między dwojgiem ludzi bez względu na płeć. PACS dają w wielu dziedzinach prawa identyczne z tymi, które mają małżeństwa heteroseksualne, np. rozliczanie się z fiskusem czy dziedziczenie.

Czytaj więcej w Money.pl
Senat zalegalizował małżeństwa homoseksualne Ustawa, która umożliwi także parom homoseksualnym adopcję dzieci, w maju trafi do drugiego czytania.
Posłanka PiS ukarana za słowa o gejach Komisja etyki poselskiej ukarała Krystynę Pawłowicz naganą za jej wypowiedzi na temat Anny Grodzkiej i podczas debaty nad projektami ustaw o związkach partnerskich.
USA chce zmienić restrykcyjne prawo Chodzi o przyjętą w 1996 roku ustawę (Defense of Marriage Act), która definiuje małżeństwo wyłącznie jako związek kobiety i mężczyzny.
Tagi: małżeństwa homoseksualne, geje, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-05-2020

StanisławŚwiat idzie ku zagładzie.

29-05-2020

dr AmenPo prostu socjalizm

29-05-2020

wolnmy człwoiekdemokracja według żabojadów Przed głosowaniem w Zgromadzeniu Narodowym przed jego siedzibą rozmieszczono tysiące policjantów, wyposażonych m.in. w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)