Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja pracuje nad ustawą o związkach partnerskich homoseksualistów

0
Podziel się:

Francuski rząd zapewnił, że jest zdeterminowany
przeforsować ustawę umożliwiającą parom homoseksualnym zawieranie małżeństw i adopcję dzieci.

W listopadzie miały miejsce liczne protesty przeciwko ustawie o związkach homoseksualnych
W listopadzie miały miejsce liczne protesty przeciwko ustawie o związkach homoseksualnych (ell brown/CC/Flickr)

Francuski rząd zapewnił, że jest zdeterminowany przeforsować ustawę umożliwiającą parom homoseksualnym zawieranie małżeństw i adopcję dzieci. Podkreślono, że debata na ten temat powinna odbywać się w parlamencie, a _ nie na ulicy _.

Dzień wcześniej w Paryżu odbyła się wielotysięczna demonstracja, której uczestnicy protestowali przeciwko projektowi ustawy o małżeństwach homoseksualnych, nazwanej przez socjalistyczny rząd Francji _ Małżeństwem dla wszystkich _. Ustawa ma być rozpatrywana przez francuski parlament od 29 stycznia.

_ - Rząd jest całkowicie zdeterminowany, by zrealizować tę reformę, będącą historycznym postępem, a nie zwycięstwem jednego obozu przeciwko drugiemu; to postęp dla całego społeczeństwa _ - powiedziała minister ds. kobiet i rzecznik rządu Najat Vallaud-Belkacem w poniedziałek lewicowemu dziennikowi _ Liberation _.

Zapytana o skalę niedzielnych demonstracji minister odparła, że strona rządowa bierze pod uwagę ich liczebność. Vallaud-Belkacem zapewniła, że _ bardzo szanuje prawo do manifestacji, które w naszym kraju jest jednym z podstawowych praw, a jednocześnie w pełni szanuje prawo parlamentu, i to na jego forum, a nie na ulicy, powinna odbywać się dyskusja na temat ustawy _.

Szef klubu parlamentarnego Partii Socjalistycznej Bruno Le Roux powiedział w telewizji informacyjnej i>TELE, że spodziewał się takiej mobilizacji, ale nie czuje się nią zaniepokojony. _ To mobilizacja części Francji, która swoją drogą, co dobrze widać w sondażach, stanowi mniejszość _. Ocenił, że to mobilizacja _ na rzecz wartości, które przeczą trwającej ewolucji społeczeństwa _.

Le Roux dodał też, że referendum w sprawie tego projektu nie miałoby sensu, ponieważ reformę zapowiadał Francois Hollande jeszcze jako kandydat na prezydenta i została ona zaaprobowana przez głosujących w wyborach prezydenckich w maju 2012 roku, w wyniku których socjalista został szefem państwa.

Socjalistyczny mer Paryża Bertrand Delanoe na swoim blogu zaapelował do zwolenników małżeństw homoseksualnych o _ mobilizację w ciągu najbliższych tygodni, której punktem kulminacyjnym ma być manifestacja 27 stycznia _.

Odnosząc się do niedzielnej demonstracji, która według różnych źródeł zgromadziła na ulicach Paryża od 340 tys. do 800 tys. ludzi, Delanoe ocenił, że doszło do _ prawdziwej demonstracji siły _. Jak podkreślił, nie można jednak pozwolić, by zakwestionowano _ postęp socjalny, którego chce większość _. Podkreślił, że w ustawie rządu nie chodzi o to, _ by pewne normy zatriumfowały nad innymi, ale by różne normy mogły istnieć obok siebie _.

We Francji geje i lesbijki mogą zawierać od 1999 roku rejestrowane związki partnerskie, tzw. PACS. Legalizowane są związki nieformalne między dwojgiem ludzi bez względu na płeć; dają takim parom w niektórych dziedzinach (np. rozliczanie się z fiskusem) prawa podobne do tych, które mają małżeństwa heteroseksualne. Rozszerzenie praw par homoseksualnych zapowiedział w czasie ubiegłorocznej kampanii Francois Hollande.

Projekt nowej ustawy umożliwia takim parom zawieranie cywilnych związków małżeńskich i adoptowanie dzieci. Nie pozwala jednak na korzystanie przez pary tej samej płci z metod medycznie wspomaganej prokreacji, jak technika in vitro.

Czytaj więcej w Money.pl
Przepychanki w Paryżu. Gdzie tolerancja? Tysiące osób demonstrowało dziś przeciwko projektowi ustawy umożliwiającej parom homoseksualnym małżeństwo i adopcję dzieci. Kontrmanifestację zorganizowały feministki.
Tłumy przeciwko małżeństwom jednej płci Zgromadzenie _ Manifestacja dla wszystkich _ demonstrowała hasła obrony tradycyjnej rodziny, ich znakiem graficznym były cztery sylwetki.
Dżihadyści grożą: Uderzymy w serce Francji Północ Mali od kwietnia 2012 roku okupują islamscy radykałowie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)