Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Francja: główna partia opozycji na krawędzi rozłamu

0
Podziel się:

Unia na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP), pogrążyła się w bratobójczej walce - oceniają media.

Francja: główna partia opozycji na krawędzi rozłamu
(kprm.gov.pl)

Po wyborach swojego kierownictwa Unia na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP), główna siła opozycji we Francji, pogrążyła się w bratobójczej walce - oceniają media. Według nich konflikt w partii toruje drogę do politycznego powrotu b. prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

W wyniku niedzielnych wyborów w partii nowym szefem francuskiej centroprawicowej UMP, ugrupowania Sarkozy'ego, został Jean-Francois Cope. Pokonał byłego premiera Francois Fillona różnicą zaledwie 98 głosów na blisko 175 tys. głosujących działaczy partii.

Media uznały, że wybory odbyły się w surrealistycznej atmosferze, a Francuzi byli świadkami _ żałosnego spektaklu _. Nie czekając na ogłoszenie oficjalnych wyników, obaj kandydaci oskarżyli się wzajemnie o oszustwa wyborcze i żądali wszczęcia dochodzenia wyjaśniającego nieprawidłowości w czasie głosowania na szefa partii. Dopiero w poniedziałek wieczorem komisja wyborcza UMP ogłosiła zwycięstwo Copego.

Nie położyło to jednak kresu wewnętrznym walkom między obozami Copego i Fillona. _ UMP w proszku po zwycięstwie Copego _, _ Otwarty kryzys w UMP _ - to niektóre tytuły francuskiej prasy po niedzielnym głosowaniu.

Podkreśla ona, że przyczyną konfliktu jest nie tylko starcie osobistych ambicji dwóch liderów UMP, ale także ich poglądy polityczne: Cope opowiada się za wyrazistą ideowo _ prawicą bez kompleksów _, Fillon - jest bliższy partyjnemu centrum.

Dziennik _ Liberation _ zastanawia się w środę, czy niezadowoleni zwolennicy byłego premiera masowo odejdą z partii bądź nawet utworzą nowe ugrupowanie. Gazeta uważa jednak to drugie wyjście za mało prawdopodobne. Po swojej porażce Fillon, choć publicznie wspomniał o _ politycznym i moralnym pęknięciu _ UMP, to wezwał swoich zwolenników do _ zachowania jedności _. Bardziej prawdopodobne zdaniem gazety jest umacnianie się podziałów wewnątrz partii, które może ją mocno osłabić.

_ Liberation _ uważa też, że zwycięstwo Copego oznacza zdecydowane przesunięcie się UMP na prawo w stronę ideologii nacjonalistycznego Frontu Narodowego Marine Le Pen.

Jak zaznacza z kolei centroprawicowe _ Le Figaro _, porażka Fillona odbiera mu prawdopodobnie szansę na nominację prawicy w wyborach prezydenckich we Francji w 2017 roku. To właśnie Cope jest teraz w najkorzystniejszej pozycji w walce o Pałac Elizejski za pięć lat.

Media zauważają, że inną konsekwencją chaosu w partii może być powrót na scenę polityczną byłego prezydenta i szefa UMP, Nicolasa Sarkozy'ego. Wycofał się on z polityki po porażce w wiosennych wyborach prezydenckich.

Satyryczny tygodnik _ Le Canard Enchaine _, znany z publikacji wiarygodnych zwykle przecieków, twierdzi, że Sarkozy w rozmowie ze swoim otoczeniem nie ukrywa satysfakcji z chaosu w UMP. Według gazety brak niekwestionowanego przywódcy w partii sprawia, że Sarkozy liczy na come back w aureoli _ zbawcy _ centroprawicy w wyborach prezydenckich 2017 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Francja to pierwszy kraj uznający legalność... Francois Hollande jest pierwszym zachodnim szefem państwa, który przyjął przedstawicieli syryjskiej opozycji.
Sztandarowy projekt Sarkozy'ego pogrzebany Sztandarowy projekt byłego prawicowego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego - Dom Historii Francji w Paryżu - nie ma szans na realizację.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)