Notowania

wiadomości
16.07.2014 12:40

Francja: Była działaczka Frontu Narodowego skazana za rasizm

Pozew przeciwko 33-letniej Anne-Sophie Leclere i Frontowi Narodowemu wniosła do sądu w Cayenne, stolicy Gujany Francuskiej, tamtejsza partia Walwari.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia.org/CC-BY-2.0-br/Jean-Marc Ayrault)

Sąd w Gujanie Francuskiej skazał byłą działaczkę skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) na dziewięć miesięcy więzienia za opublikowanie na Facebooku fotomontażu porównującego do małpy francuską minister sprawiedliwości Christiane Taubirę (na zdjęciu po środku, w pierwszym rzędzie).

Pozew przeciwko 33-letniej Anne-Sophie Leclere i Frontowi Narodowemu wniosła do sądu w Cayenne, stolicy Gujany Francuskiej, tamtejsza partia Walwari. Pochodząca z tego zamorskiego departamentu Francji Taubira jest liderką tego ugrupowania.

Sąd skazał we wtorek Leclere na karę wyższą niż wnioskował prokurator. Oprócz dziewięciu miesięcy więzienia, Leclere straci na pięć lat bierne prawo wyborcze oraz będzie musiała zapłacić partii Walwari odszkodowanie w wysokości 50 tys. euro. FN zapłaci z kolei 30 tys. euro.

Wyrok oburzył FN, który ma zamiar się od niego odwołać, twierdząc, że godzi on w wolność słowa. W komunikacie wysłanym do agencji AFP, partia nazywa proces _ pułapką _, pisząc m.in., że _ w całym Cayenne nie znalazł się ani jeden prawnik _, który podjąłby się obrony pozwanych.

Skazana powiedziała, że była _ zaszokowana _, gdy usłyszała wyrok, który jej zdaniem jest całkowicie nieproporcjonalny do winy.

Leclere miała być kandydatką FN w wyborach samorządowych w marcu bieżącego roku. Jesienią 2013 roku polityk umieściła na swojej stronie na Facebooku fotomontaż, na którym z jednej strony znajdowała się prawdziwa małpka i podpis _ w wieku 18 miesięcy _, a z drugiej minister Taubira i podpis _ teraz _. 17 października telewizja France 2 wyemitowała reportaż, w którym wystąpiła Leclere. Zapytana o fotomontaż, działaczka uznała, że nie ma on nic wspólnego z rasizmem. _ To zdjęcie to był żart. Zdjęcie zostało opublikowane na mojej stronie na Facebooku i usunęłam je kilka dni później. Zresztą to nie ja je zrobiłam _ - broniła się kobieta.

3 grudnia Front Narodowy wydalił Leclere ze swych szeregów.

W 2013 roku Taubira padła ofiarą licznych ataków rasistowskich ze strony konserwatywnych środowisk. Minister budzi ich niechęć m.in. za wspieranie małżeństw osób tej samej płci.

Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz