Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Franciszek zdecydował, kiedy Jan Paweł II zostanie świętym

0
Podziel się:

Papież po naradzie z kardynałami, wyznaczył datę kanonizacji papieża Polaka i Jana XXIII.

Franciszek zdecydował, kiedy Jan Paweł II zostanie świętym
(PAP/EPA)
bEUTzCNx

Kanonizacja Jana Pawła II odbędzie się 27 kwietnia przyszłego roku. Ogłosił to podczas konsystorza w Watykanie papież Franciszek.

Jak ujawnił sam papież, datę te zasugerował mu kardynał Stanisław Dziwisz. Były sekretarz papieża Polaka odradzał natomiast inny termin, mianowicie 8 grudnia tego roku. Franciszek podzielił jego obawy, że wyruszający autokarami do Rzymu Polacy naraziliby się na trudy podróży już w zimowych warunkach.

27 kwietnia obchodzona będzie niedziela Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez Karola Wojtyłę w 2000 roku, podczas kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej.

bEUTzCNz

_ - Papież zrobił nam doskonały prezent - _mówi Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik Episkopatu Polski ksiądz Józef Kloch. Jak tłumaczy, kanonizacja oznacza, iż daną osobą stawia za wzór dla całego świata. - _ Piękna postać Jana Pawła II będzie takim wzorcem dla wszystkich, to nas bardzo cieszy. To Jan Paweł II wyniósł na ołtarze apostołkę Miłosierdzia Bożego Faustynę Kowalską - _dodał ksiądz Kloch.

Wraz z nim tego dnia ogłoszony zostanie świętym także błogosławiony Jan XXIII, papież, który był inicjatorem Soboru Watykańskiego II. Na ołtarze, trzynaście lat temu, wyniósł go Jan Paweł II. Franciszek zgodził się na jego kanonizację mimo iż od czasu beatyfikacji nie odnotowano żadnego cudu za jego wstawiennictwem.

W obu przypadkach ich procesom kanonizacyjnym towarzyszyły wyjątkowe okoliczności. Jan Paweł II, ogłoszony błogosławionym w 2011 roku, zostanie kanonizowany w rekordowo krótkim czasie, dziewięć lat po śmierci.

Ekspresowa kanonizacjaPrzyspieszono również kanonizację Jana XXIII, zmarłego w 1963 roku. Franciszek uczynił bowiem istotny wyjątek. Zgodził się na kanonizację bez wymaganego do niej zgodnie z przepisami kościelnymi drugiego cudu uzdrowienia. Papież zdecydował, że wystarczy jeden przypadek cudu, czyli ten wybrany do beatyfikacji Dobrego Papieża w 2000 roku.

bEUTzCNF

_ - Tempo procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II było wręcz ekspresowe - _ ocenia publicysta katolicki Tomasz Królak z Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przypomina, że papież-Polak zostanie ogłoszony świętym już 9 lat po śmierci, więc rekordowo szybko, jak na Kościół katolicki. Komentator dodaje, że choć Jan Paweł II będzie świętym całego Kościoła Powszechnego, to uroczystości kanonizacyjne będą szczególna dla Polaków. To będzie święto państwowe dla wszystkich Polaków, niezależnie od przekonań - mówi Królak.

Publicysta ma nadzieję, że kanonizacja Jana Pawła II będzie okazją do poważnej debaty na tematy, które proponował papież. Chodzi między innymi o kwestie kim jest człowiek i czym jest jego wiara, a także czym jest życie i dlaczego trzeba je chronić.

Droga do świętości zmarłego 2 kwietnia 2005 roku Jana Pawła II została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Benedykt XVI zgodził się na beatyfikację poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci.

Tym samym niemiecki papież uchylił wymóg 5 lat oczekiwania na otwarcie takiego procesu po śmierci kandydata na ołtarze. Tak Joseph Ratzinger odpowiedział na hasła _ Santo subito _ (święty natychmiast) widniejące na transparentach przyniesionych przez działaczy włoskich ruchów katolickich na uroczystości pogrzebowej Jana Pawła II, którym przewodniczył. Była to również odpowiedź na petycję dużej grupy kardynałów, którzy jeszcze przed kwietniowym konklawe wystosowali prośbę do przyszłego papieża o jak najszybsze wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze.

bEUTzCNG
Czytaj więcej w Money.pl
W Watykanie rozpoczyna się konsystorz Obserwatorzy są pewni, że Jan Paweł II będzie kanonizowany 27 kwietnia.
Sprawdź, czego papież życzył dziś Polakom Papież Franciszek pamiętał o przypadającej dziś 2. rocznicy beatyfikacji Jan Pawła II. Mówił o tym w czasie audiencji generalnej do obecnych na niej Polaków.
_ Kanonizacja Jana Pawła II w dobrych rękach _ Hanna Suchocka spotkała się z papieżem Franciszkiem. - Widzę zapowiedź kontynuacji linii poprzednika - powiedziała ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.
bEUTzCOa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)