Notowania

Przejdź na
Benedykt XVI
23.03.2013 09:13

Franciszek spotka się z Benedyktem XVI

Jeszcze nigdy w dziejach Kościoła katolickiego panujący papież nie rozmawiał ze swoim poprzednikiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Bezprecedensowe i jedyne w swoim rodzaju. Tak komentatorzy określają zapowiadane na dziś spotkanie Benedykta XVI i Franciszka w Castel Gandolfo. *

Jeszcze nigdy w dziejach Kościoła katolickiego panujący papież nie rozmawiał ze swoim poprzednikiem. Benedykt XVI może zostać cichym doradcą Franciszka. Takiego zdania jest watykanista i historyk Mariusz Affek. Według doktora, _ to będzie spotkanie o historycznym wymiarze _. Watykanista podkreśla, że rozmowa dwóch papieży może być początkiem nieoficjalnej współpracy pierwszych duchownych Kościoła katolickiego.

Przebywający od 28 lutego w podrzymskiej rezydencji papież emeryt śledził wszystkie fazy wyboru swego następcy w telewizji. Papież Franciszek dwa razy już rozmawiał z nim telefonicznie: 13 marca zaraz po wyborze i sześć dni później z okazji jego imienin.

Osobiście Joseph Ratzinger widział się z nim w ostatnim dniu swego pontyfikatu, gdy żegnając się z kardynałami przybyłymi do Watykanu, powiedział, że jest wśród nich jego następca i zapewnił go o swej czci i posłuszeństwie.

W kwietniu 2005 roku kardynałowie Joseph Ratzinger i Jorge Bergoglio byli najpoważniejszymi kandydatami w konklawe, które odbyło się po śmierci Jana Pawła II.

Wiadomo, że Benedykt XVI pozostawił swemu następcy raport komisji śledczej w sprawie skandalu przecieku poufnych dokumentów ze swej kancelarii. Mowa jest w nim również o stosunkach w Kurii Rzymskiej. Zdaniem obserwatorów, to jej reformą nowy papież powinien zająć się w pierwszej kolejności.

Czytaj więcej w Money.pl
"Kanonizacja Jana Pawła II w dobrych rękach" Hanna Suchocka spotkała się z papieżem Franciszkiem. - Widzę zapowiedź kontynuacji linii poprzednika - powiedziała ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.
Papież ocenia islam. Co mówi Franciszek? Podczas spotkania z ambasadorami potępił ubóstwo duchowe Zachodu, które dotyka szczególnie tak zwanych krajów zamożnych.
Papież spotka się z Żydami. Przyjadą też... Papież Franciszek spotka się dzisiaj z przedstawicielami innych wyznań. Do Watykanu przyjadą zarówno duchowni innych kościołów chrześcijańskich jak i goście reprezentujący inne religie.
Tagi: Benedykt XVI, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz