Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Franciszek: księża zamieniają się w strażników wiary

0
Podziel się:

Franciszek chce nowego podejścia do solidarności społecznej, by nie uważać jej tylko za zwykłe niesienie pomocy najbiedniejszym.

Franciszek: księża zamieniają się w strażników wiary
(PAP/EPA)

Księża, którzy zamieniają się w _ kontrolerów wiary _ wprowadzili ósmy sakrament: duszpasterską komorę celną. Tak mówił papież podczas codziennej mszy w pensjonacie św. Marty w Watykanie. Franciszek zaapelował, aby drzwi Kościoła były dla wszystkich stale otwarte.

_ - Trzymając się przepisów i nie biorąc pod uwagę intencji i dobrej woli wiernych, księża stają się kontrolerami wiary, zamiast ułatwiać wiarę ludzi _- powiedział papież Franciszek. Podał przykład młodej kobiety, która chce ochrzcić dziecko, ale spotyka się z odmową, ponieważ nie ma z jego ojcem kościelnego ślubu.

_ - Ta dziewczyna, która miała odwagę kontynuować ciążę, na co natrafia? Na zamknięte drzwi! A to dlatego- zauważył papież- że niektórym księżom nie wystarcza siedem sakramentów, ustanowionych przez Jezusa. _Oni wprowadzili ósmy: sakrament duszpasterskiej komory celnej"- mówił.

Papież Franciszek powiedział, że konieczne jest nowe podejście do solidarności społecznej, by nie uważać jej tylko za _ zwykłe niesienie pomocy najbiedniejszym _. _ Temu pojęciu niezbyt dobrze widzianemu w świecie ekonomii trzeba nadać właściwe miejsce - _ dodał. Zaapelował o reformę całego systemu solidarności społecznej - tak, by był bardziej spójny z prawami człowieka - w sobotnim przemówieniu do delegacji międzynarodowej fundacji Centesimus Annus. Jej nazwa nawiązuje do tytułu społecznej encykliki Jana Pawła II z 1991 roku, a celem jej działalności jest między innymi popularyzacja treści tego dokumentu oraz wspieranie zgodnych z nim inicjatyw socjalnych.

Mówiąc o konieczności przemyślenia idei solidarności Franciszek podkreślił: _ Temu słowu niezbyt dobrze widzianemu w systemie ekonomicznym, jakby miało negatywne znaczenie, należy przywrócić należyte społeczne uznanie _. W swym wystąpieniu papież odnotował, że bezrobocie szerzy się szybko na Zachodzie, przesuwając granice ubóstwa.

_ - Ta najgorsza forma materialnej biedy - ocenił - pokazuje, że coś nie działa. I nie dotyczy to tylko Południa, ale całej planety _. Franciszek wyraził przekonanie, że obecny kryzys jest nie tylko kryzysem ekonomicznym i finansowym, ale ma również swe przyczyny etyczne. _ Podążanie za bożkami władzy, zysku, pieniądza, ponad wartością osoby ludzkiej, stało się fundamentalną formą działania i decydującym kryterium _- mówił papież.

_ Zapomina się - _wskazał _ - że ponad logiką interesów, logiką parametrów rynku, jest człowiek i coś, co mu się należy z racji jego głębokiej godności; możliwość godnego życia i aktywnego dostępu do dobra wspólnego _. Franciszek zakończył kazanie apelem, _ ażeby wszyscy zbliżający się do Kościoła znajdowali zawsze drzwi otwarte _

Czytaj więcej w Money.pl
Papież przestrzega przed pokusą kariery Papież, który jest jednocześnie prymasem Włoch, zamiast tradycyjnej audiencji z oficjalnym przemówieniem, wybrał inną formę spotkania z całym episkopatem.
Papież mówi o zabijaniu w imię Boga - _ To bluźnierstwo _ - powiedział papież Franciszek w kazaniu podczas mszy w Watykanie.
Ubodzy będą uczyć księży. Tak chce papież Papież Franciszek powiedział wczoraj podczas wizyty w przytułku dla ubogich, położonym na terenie Watykanu, że dziki kapitalizm wpoił logikę zysku za wszelką cenę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)