Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
drogi
18.05.2010 07:17

Fotoradary w gminach dają nieźle zarobić

To prywatne firmy zarabiają setki tysięcy złotych na mandatach z fotoradarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

*Prywatne firmy zarabiają setki tysięcy złotych na mandatach z fotoradarów. Zyskały także dostęp do danych osobowych kierowców. *

Przydrożne fotoradary mają coraz mniej wspólnego z poprawą bezpieczeństwa na drogach i są traktowane przez część gmin jedynie jako źródło zysków - alarmuje _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Gazeta zauważa, że w zdobywaniu pieniędzy pomagają prywatne firmy. W zamian za wynagrodzenie pobierane od każdej ściągniętej grzywny opracowują dokumentację mandatową, przetwarzając bez żadnej podstawy prawnej dane osobowe setek tysięcy kierowców, w tym te o posiadanych punktach karnych.

Stało się to możliwe od 2004 roku, kiedy to strażnicy miejscy dostali prawo używania fotoradarów do rejestrowania wykroczeń drogowych. Nie wszystkie gminy stać było na takie urządzenia, skorzystały więc z ofert prywatnych firm, które użyczają gminom urządzenia pomiarowe i samodzielnie sporządzają dokumentację mandatową.

Gminy płacą im za liczbę wyegzekwowanych grzywien. Obie strony są zainteresowane tylko jednym - by wystawionych mandatów było jak najwięcej. Tymczasem o tym, co jest istotą działania fotoradarów czyli bezpieczeństwie na drogach nikt nie myśli.

Stosowanej przez gminy praktyce ma się przyjrzeć Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - czytamy w _ Dzienniku Gazecie Prawnej _.

Tagi: drogi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz