Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fotoradary ITD. Czy większość z nich jest nielegalna?

0
Podziel się:

Główny Inspektor Transportu Drogowego przyznaje, ze nie wie co jest w środku nowych fotoradarów.

Fotoradary ITD. Czy większość z nich jest nielegalna?
(Wojciech Strozyk/Reporter)
bFeluwol

Większość z 347 używanych przez Inspekcję Drogową stacjonarnych fotoradarów może być niezgodna z polskim prawem. Aż 272 z nich to urządzenia z dyskami nowej generacji. Tymczasem w dokumentacji, którą zatwierdził Główny Urząd Miar, jest zupełnie inna płyta główna.

Eksperci znacznie różnią się w opiniach na temat tych fotoradarów. Zdaniem Tomasza Motylińskiego, współtwórcy strony _ Nielegalne Radary do kosza _- inne płyty główne oznaczają, że te radary są po prostu nielegalne. Jak tłumaczy Motyliński, nowe fotoradary są dopuszczane na podstawie poświadczenia nieprawdy. Nie są bowiem tożsame z radarami, które były badane.

Tomasz Połeć, Główny Inspektor Transportu Drogowego przyznaje, ze nie wie co jest w środku nowych fotoradarów. Wierzy jednak, że są legalne, bo - jak mówi - mają stosowną homologację.

bFeluwon

Włodzimierz Popiołek, wiceprezes Głównego Urzędu Miar uważa, że jeśli w radarach są inne płyty główne, to nie jest to istotne. Ważna jest bowiem zasada działania całego fotoradaru.

Z kolei prawnik, Artur Mezglewski ze Stowarzyszenia Prawo na drodze nie ma wątpliwości, jeśli w żółtych skrzynkach są zupełnie inne dyski i płyty główne, to całe urządzenia są używane z naruszeniem prawa. Jeśli potwierdzi się, ze większość fotoradarów ITD jest nielegalna, to sprawa zapewne trafi do prokuratury.

Czytaj więcej w Money.pl
Straż miejska nie może wystawić mandatu? Pytanie o to, kto może ukarać kierowcę na podstawie zdjęcia z fotoradaru skłóciło straż miejską i gminną z Prokuraturą Generalną.
Większość policyjnych radarów jest nielegalna? Prawnik dowodzi, dlaczego policyjne suszarki są używane bezprawnie. Jest reakcja Komendy Głównej Policji.
Fotoradary zmorą dla karetek pogotowia Urządzenia po przejęciu przez Inspekcję Transportu Drogowego robią zdjęcia ambulansom jadącym na ratunek.
bFeluwoO
KOMENTARZE
(0)