Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Finansowanie usług medycznych. Są problemy z leczeniem Ukraińców

0
Podziel się

Nawet gdyby gminy chciały im pomóc, to nie mogą. Jeśli zostałyby skontrolowane, miałyby problem z uzasadnieniem wydatków pieniędzy publicznych - przyznał doktor specjalizujący się w ustawie o finansach publicznych.

Finansowanie usług medycznych. Są problemy z leczeniem Ukraińców
(PHOTOLENTA/East News)
bEhbLqgR

Z wnioskiem o zmianę przepisów zwróci się do rządu Związek Miast Polskich, bo - jak twierdzi - prawo nie pozwala samorządom finansować leczenia Ukraińców poszkodowanych podczas ostatnich wydarzeń za wschodnimi granicami.

Na problem zwrócił uwagę prezydent Poznania, prezes Związku Miast Polskich Ryszard Grobelny. _ - Napotkaliśmy barierę formalną. Konsultacje z radnymi wskazują, że jesteśmy w stanie przeznaczyć na leczenie poszkodowanych Ukraińców pewną kwotę pieniędzy, ale samorządy nie mogą tego formalnie zrobić _ - tłumaczył Grobelny w rozmowie z dziennikarzami.

Dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski zapowiedział, że związek zwróci się z wnioskiem do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego o wprowadzenie zmian w prawie.

bEhbLqgT

_ - Mamy możliwość pomagania w ograniczony sposób, ale pomoc ta dotyczy jedynie innych jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Pomoc poszkodowanym na Ukrainie, a w domyśle finansowanie ich leczenia, wykracza poza ramy prawne tego przepisu _ - powiedział Porawski.

Specjalizujący się w ustawie o finansach publicznych dr Jędrzej Bujny z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaznacza, że obecna ustawa utrudnia finansowanie świadczeń zdrowotnych cudzoziemców, m.in. dlatego, że co do zasady nie są oni częścią wspólnoty samorządowej.

_ - Nawet gdyby gminy chciały im pomóc, to nie mogą. Jeśli zostałyby skontrolowane, miałyby problem z uzasadnieniem wydatków pieniędzy publicznych. Wydatki samorządów muszą mieć uzasadnienie i związek z realizacją konkretnych zadań własnych. W tym przypadku tego bezpośredniego związku nie widzę _ - przyznał dr Bujny.

Jak powiedział, rozwiązanie problemu dotyczącego pomocy poszkodowanym w wydarzeniach na Ukrainie dotyczy przede wszystkim ustawy o finansach publicznych, ale należy również zwrócić uwagę na przepisy ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej.

bEhbLqgZ

Dodał jednocześnie, że samorządy spotkały się z podobnym problemem podczas powodzi w 1997 roku, ponieważ nie mogły wówczas pomagać innym samorządom. Sprawę rozwiązano, ponieważ zmieniono zapisy w ustawie. Dzięki temu w ustawie znalazł się przepis, który pozwala pomagać innym jednostkom samorządu terytorialnego. Najbliższe spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaplanowane jest na 26 marca.

Czytaj więcej w Money.pl
Kerry zapowiada dalsze rozmowy szefów MSZ Amerykański sekretarz stanu powiedział, że spodziewa się spotkania z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem jutro w Rzymie.
Barack Obama wskazuje Putinowi drogę rozwiązania kryzysu. A Kongres obiecuje miliard dolarów Na początek - wycofanie wojsk rosyjskich do baz. Co potem?
John Kerry stanowczo: Krym to Ukraina Amerykański sekretarz stanu krytykuje inicjatywę Rosji.
bEhbLqhu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)