Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
konstytucja
14.12.2009 18:12

Finansowanie szkół katolickich zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny oddalił skargę Lewicy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(uniinnsbruck/CC/Flickr)

*Trybunał Konstytucyjny oddalił skargę Lewicy, uznając że finansowanie teologii z budżetu nie narusza ustawy zasadniczej. *

TK zbadał przepisy trzech ustaw dotyczących finansowania z budżetu państwa: Papieskich Wydziałów Teologicznych w Warszawie i we Wrocławiu oraz Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej _ Ignatianum _ w Krakowie.

Zdanie odrębne do orzeczenia zgłosiła sędzia Ewa Łętowska, która uznała ustawy za sprzeczne z konstytucją.

Wnioski do Trybunału w sprawie finansowania uczelni zostały złożone w 2007 r. przez ówczesnych posłów Lewicy i Demokratów. Według nich, kwestionowane ustawy są sprzeczne z konstytucyjną zasadą równouprawnienia związków wyznaniowych.

Podkreślali oni, że ustawodawca tylko Kościołowi katolickiemu stworzył szczególne preferencje w zakresie dofinansowania szkolnictwa wyznaniowego na poziomie szkoły wyższej, na takich samych zasadach, co uczelni publicznych, jednocześnie nie przewidział żadnych możliwości dofinansowania z budżetu państwa wyższych seminariów duchownych innych kościołów.

Raport Money.pl
*Państwo daje za dużo na katolickie uczelnie? * 600 mln zł z kasy państwa w ciągu ostatnich czterech lat otrzymały uczelnie katolickie oraz seminaria duchowne. Czytaj w Money.pl
Tagi: konstytucja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz