Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Finansowanie partii z budżetu. PO zgłosi projekt likwidacji

0
Podziel się:

- Będziemy wnosić o zlikwidowanie finansowania z budżetu państwa - od zawsze było to w naszym programie, zatem nie ma w tym nic dziwnego - mówi poseł Waldy Dzikowski.

Finansowanie partii z budżetu. PO zgłosi projekt likwidacji
(waldydzikowski.pl)

PO zamierza złożyć w Sejmie projekt likwidujący finansowanie partii politycznych z budżetu państwa - poinformowały źródła we władzach partii. Ustawa miałaby wejść w życie w 2015 r. - _ Wracamy do korzeni _ - tłumaczą politycy PO. Nie wykluczają też zmian w ordynacji samorządowej.

- _ Będziemy wnosić o zlikwidowanie finansowania z budżetu państwa - od zawsze było to w naszym programie, zatem nie ma w tym nic dziwnego _ - potwierdził poseł PO Waldy Dzikowski.

Wielokrotnie to proponowaliśmy, ale nie znajdowaliśmy zrozumienia w innych ugrupowaniach - dodał poseł. Zobaczymy, jak teraz zachowają się w tej sprawie pozostałe kluby sejmowe - zaznaczył Dzikowski. Pytany o PSL, które konsekwentnie oprotestowuje taki pomysł, odparł: _ Podejmując różne decyzje w rodzinie koalicyjnej nie zawsze mąż z żoną zgadzają się ze sobą. Na pewno będziemy ze sobą rozmawiać _.

PO chciałaby, aby zlikwidować finansowanie partii z budżetu począwszy od przyszłej kadencji parlamentu, czyli 2015 r. W nieoficjalnych rozmowach politycy Platformy przyznają, że liczą na poparcie m.in. Ruchu Palikota, jak również Solidarnej Polski, której lider Zbigniew Ziobro zaproponował w marcu br. zawieszenie finansowania partii politycznych z budżetu państwa do roku 2015. Ruch Palikota proponowało z kolei, aby zamiast finansowania budżetowego wprowadzić możliwość odpisania 1 proc. od podatku PIT na rzecz partii politycznych; jednak projekt ten przepadł w głosowaniu w ub.r. (a krytykowała go m.in. PO).

Pod koniec 2010 r. po burzliwej dyskusji parlament uchwalił zmniejszenie o 50 proc. subwencji dla partii politycznych. Od 1 stycznia 2011 r. partie otrzymują o połowę mniej pieniędzy z budżetu niż w poprzednich latach. Rozwiązanie to poparły PO i, mająca wówczas reprezentację w Sejmie, partia PJN. Przeciw byli posłowie PiS, SLD i koalicyjnego PSL.

Źródła w PO przyznają, że sytuacja finansowa PSL jest teraz trudniejsza niż do tej pory, bo ludowcy spłacają w ratach kilkumilionowy dług wobec Skarbu Państwa. Sprawa dotyczy kampanii wyborczej do parlamentu w 2001 r. Komitet wyborczy PSL zebrał wówczas na potrzeby kampanii 9,4 mln zł; jednak środki były gromadzone nie na specjalnym koncie wyborczym, a na rachunku partyjnym. PKW odrzuciła w 2001 r. sprawozdanie komitetu wyborczego Stronnictwa i zwróciła się o orzeczenie przepadku na rzecz Skarbu Państwa pieniędzy pozyskanych z naruszeniem przepisów ordynacji wyborczej.

Platforma rozważa też zmiany w ordynacji samorządowej. Chodzi o jednomandatowe okręgi wyborcze. Dzikowski przypomniał w rozmowie z PAP, że jednomandatowe okręgi funkcjonują już w wyborach w gminach, oprócz miast na prawach powiatu. - _ Systemowo byłoby dobrze, aby wszystkie gminy wybierały swoich przedstawicieli w jednomandatowych okręgach wyborczych - także takie miasta jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Katowice _ - zaznaczył.

Dopytywany, czy takie zmiany uda się wprowadzić jeszcze przed najbliższymi wyborami samorządowymi w 2014 r., polityk PO odparł: _ Nie mamy zbyt wiele czasu. Jeżeli chcielibyśmy to uchwalić, dobrze byłoby to zrobić jeszcze przed wakacjami. Nie wiem czy to się uda. Ostatnim takim momentem jest wrzesień _.

Źródła we władzach PO tłumaczą, że _ powrót do korzeni _, czyli do postulatów programowych głoszonych przez Platformę jeszcze przed wyborami w 2005 roku, ma pomóc partii odzyskać zaufanie społeczne wobec pogarszających się sondaży.

Jeszcze w 2004 r. Platforma w ramach akcji _ 4 x Tak _ zbierała podpisy poparcia pod czterema postulatami: zmniejszeniem liczby posłów w Sejmie o połowę, likwidacją Senatu, jednomandatowych okręgach w wyborach do Sejmu oraz zniesieniem immunitetu parlamentarnego. Do tej pory nie udało się ich zrealizować.

Według informacji PAP o potrzebie powrotu do tych propozycji mówił na jednym z ostatnich posiedzeń zarządu partii premier Donald Tusk. O _ powrocie do korzeni _ jako recepcie na trudną sytuację partii coraz głośniej mówią znani politycy PO. - _ Musimy być aktywniejsi politycznie. Nasi wyborcy powinni znać nasz scenariusz polityczny. Trzeba skupić się na tych postulatach, które towarzyszyły nam w momencie powstawania Platformy _ - przekonywał przed kilkoma dniami w _ Polska The Times _ były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Oburzają go grube miliony i sułtańskie warunki - _ Nie proponujcie szczawiu i mirabelek, ale konkrety _ - grzmi Zbigniew Ziobro
Tusk o finansowaniu partii z budżetu. Zniesie? _ Każdy polityk zapytany czy jest za ograniczeniem finansowania, mówi że jak najbardziej. _ Potem jednak...
To pozwoli "odbetonować" scenę polityczną Likwidację obecnego modelu finansowania partii politycznych i wprowadzenie w zamian ujednoliconego odpisu podatkowego na partie - postuluje Ruch Palikota.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)