Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
31.03.2012 12:54

Finansowanie partii politycznych. Mija ważny termin

Pojutrze jest ostateczny termin składania przez partie polityczne sprawozdań finansowych za 2011 rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Pojutrze jest ostateczny termin składania przez partie polityczne sprawozdań finansowych za 2011 rok. Do wczoraj do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęło kilkadziesiąt sprawozdań - poinformował Krzysztof Lorentz, który w komisji odpowiada za finanse partii.

Jak powiedział, PKW nie prowadzi bieżącej statystki sprawozdań, które wpłynęły do komisji. Zaznaczył, że informację o tym, która partia złożyła, a która nie złożyła sprawozdania, PKW poda w komunikacie po upływie terminu ich składania.

- _ Nie chciałbym wymieniać nazw partii, które już złożyły sprawozdania i tych, które jeszcze tego nie zrobiły, bo to się zmienia z minuty na minutę niemal, a mogłoby zostać odebrane jako rodzaj oceny tych partii _ - powiedział.

Zwrócił też uwagę, że sprawozdania mogą być wysyłane pocztą, a w takiej sytuacji liczy się data nadania, co oznacza, że nawet pojutrze PKW nie będzie miała precyzyjnych danych na temat złożonych sprawozdań.

Każda partia polityczna, aby mogła funkcjonować, zgodnie z prawem zobligowana jest do corocznego przedkładania PKW sprawozdania finansowego ze swojej działalności za poprzedni rok. Termin złożenia sprawozdania mija 31 marca. Jednak w tym roku ze względu na to, że termin ten przypada w sobotę, PKW zdecydowała się przedłużyć go do poniedziałku 2 kwietnia.

Zgodnie z ustawą o partiach politycznych, w sprawozdaniu powinny być uwzględnione informacje o źródłach pozyskania środków finansowych, w tym o kredytach bankowych i warunkach ich uzyskania oraz o wydatkach poniesionych ze środków Funduszu Wyborczego.

Dokumenty można składać osobiście w siedzibie PKW albo przesyłać pocztą; wtedy to decyduje data stempla pocztowego. Nie można tego zrobić za pomocą internetu, gdyż dokument musi być oryginalny. PKW ma pół roku na rozpatrzenie sprawozdania; może je przyjąć bez zastrzeżeń, ze wskazaniem uchybień, albo odrzucić.

W przypadku partii politycznej, która nie otrzymuje subwencji z budżetu państwa, odrzucenie sprawozdania finansowego nie pociąga za sobą żadnych skutków. Natomiast jeśli odrzucone zostanie sprawozdanie partii, która pobiera subwencje, wtedy traci ona do niej prawo na trzy lata.

Subwencje przysługują partiom politycznym, które w wyborach do Sejmu uzyskały w skali kraju co najmniej 3 proc. ważnie oddanych głosów, oraz koalicjom partii politycznych, na które oddano co najmniej 6 proc. ważnie oddanych głosów.

Jeżeli któraś z partii w ogóle nie złoży sprawozdania, to wówczas PKW występuje do Sądu Okręgowego w Warszawie, który prowadzi ewidencję partii politycznych, o jej wykreślenie z tego spisu.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t116729.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/odwoluja;sie;od;decyzji;pkw;poszli;do;sadu,82,0,824402.html) Odwołują się od decyzji PKW. Poszli do sądu PiS i SLD bronią sprawozdań wyborczych komitetów Grzegorza Napieralskiego i Jarosława Kaczyńskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t201900.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/oni;nie;zgodza;sie;na;rezygnacje;z;budzetowych;dotacji;dla;partii,192,0,1011392.html) Przez nich partie będą dotowane z budżetu Ruch Palikota zaproponował możliwość, odpisania od podatku 1 proc. na rzecz partii oraz likwidację subwencji z budżetu.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz